مقالات برق و مکانیک

ترموستات هاي هوشمند

ترموستات ها تجهيزات كنترلي مي باشند كه كاربردهاي فراواني در زمينه هاي مختلفي دارند. امروزه با پيشرفت علم و پر اهميت شدن انرژي، استفاده از ترموستات هاي هوشمند از نوين ترين ايده ها است. ترموستات هايي كه در ساختمان هاي هوشمند نيز مورد استفاده قرار مي گيرند. اين ترموستات ها بسيار حرفه اي هستند به طوري كه حتي دماي كف پاي ساكنان اتاق ها در ابتداي صبح را نيز درنظر دارند. اين ترموستات ها دماي اتاق را با توجه به دماي بدن افراد تنظيم مي كنند.
از انواع ترموستات ها مي توان به ترموستات هاي اتاقي ديجيتال اشاره نمود. اين ترموستاتها را مي توان به 3 دسته ترموستات هاي پايه اي، ترموستاتهاي زمان دار و ترموستات هاي داراي صفحه نمايش تقسيم بندي نمود. ترموستاتهاي پايه اي داراي امكاناتي از قبيل تنظيم سرعت فن كوئل به صورت دستي يا اتوماتيك در دو حالت گرمايشي و سرمايشي مي باشد. ترموستاتهاي زمان دار داراي قابليت هاي زيادي مي باشند كه مهمترين آنها امكان زمان بندي 7 روزه براي عملكرد هاي مختلف است.
به صورت كلي مي توان براي ترموستات هاي اتاقي ويژگي هايي را قائل شد. به عنوان مثال ترموستات هاي اتاقي داراي 3دور فن كند، متوسط و تند مي باشد همچنين اين ترموستاتها داراي تنظيم روال ضد يخ زدگي مي باشند.
ترموستات هاي هوشمند تجهيزاتي هستند كه براي كنترل گرماي خانه به عنوان زيرمجموعه اي ازhome automation و در بعضي موارد تنها براي تهويه هوا استفاده مي شوند.
اين دستگاه ها به كاربر اجازه مي دهند تا دماي خانه را با يك برنامه ي روزانه كنترل كنند، به طور مثال دما در شب بايد روي مقدار كمتري تنظيم شود. اگر دستگاه قابليت اتصال به اينترنت را داشته باشد كاربر مي تواند با گوشي هوشمند خود از فاصله ي دور تنظيمات آن را انجام دهد. اين قابليت به كاربران اجازه مي دهد تا بتوانند وسايل گرمايشي و سرمايشي خود را زماني كه خانه خالي است به راحتي خاموش و روشن كنند.
مطالعات نشان مي دهد كه خانواده هايي كه از ترموستات هاي برنامه پذير استفاده مي كنند مصرف انرژي بالاتري نسبت به مصرف كنندگان ترموستات هاي عادي دارند و علت آن اين است كه برنامه ي درستي را روي آن نمي ريزند.
بعضي از ترموستات هاي هوشمند به طور خودكار ياد مي گيرند كه چه زماني خانه خالي و چه زماني شلوغ است. اين باعث مي شود تا به طور خودكار خانه را از قبل سرد يا گرم كرده و آن را به دماي مطلوب و راحت براي زماني كه ساكنان مي رسند برسانند. اگر سبك زندگي ساكنين عوض شود اين ترموستات ها رفته رفته برنامه خود را تغيير مي دهند تا در ضمن صرفه جويي در انرژي، راحتي هم به ارمغان آورده شود.يكي از بهترين مثال ها براي اين نوع به ترموستات هاي شركت NEST مي توان اشاره كرد.
علاوه بر كنترل دماي كل خانه بعضي مواقع لازم است تا دماي اتاق هاي مستقلا كنترل شود. اين كار باعث صرفه جويي چشم گيري در انرژي مي شود.مثلا زماني كه كسي در حال يا پذيرايي باشد و اتاق هاي خواب خالي بوده و نيازي به كنترل دما نداشته باشند.
شركت Honeywell ادعا كرده كه با سيستم Evohome خود تا 40 درصد در انرژي صرفه جويي كرده است.
منبع: آلينداس

­

توزين ديناميك

توزين ديناميك به دو صورت Weigh feeder و Belt Scale قابل انتخاب مي باشد كه در زير توضيح مختصري را در مورد هر كدام خواهيم آورد:

Belt Weigher بلت وير:
در سيستم توزين نواري كه با نام Belt Weigher مشخص مي شود تنها يك فريم تعليق است كه بر روي نوارهاي حامل مواد نصب و راه اندازي مي گردد و هيچ گونه كنترلي در ارتباط با سرعت و حجم مواد عبوري از روي نوار را انجام نداده و تنها مجموع مواد عبوري در ساعت و يا در يك شيفت كاري و يا ... را نشان مي دهد.
مثال هايي از اين موارد عبارتند از:
1. نصب سيستم هاي مذكور بر روي نوار هاي حامل مواد خام به داخل سنگ شكن.
2. نصب بر روي نوار هاي اتصالي بين دو بخش فراوري مواد.
3. نقاله هاي خروجي به سيلوهاي ذخيره دپارتمان پاكت پر كني و يا پركن فله اي.

Weigh Feeder وي فيدر:
سيستم كنترلر هوشمند توزين نواري كه اساس كار آن كنترل ميزان عبور مواد مصرفي در حجم و مقدار خاص مي باشد كه به عنوان مثال مي توان موارد ذيل را نام برد:
1. در بخش ورودي مواد به آسياب ها، كوره ها و ...
2. استفاده از Weigh Feeder در بخش افزودني ها جهت ورود به آسياب با درصد و مقدار مشخص بر اساس Feed Rate عبوري مواد بر روي نوار نقاله.
3. كنترل هم زمان دو يا چند سيستم تغذيه نواري جهت اختلاط وزني مواد مختلف در بخش پخت، آسياب و نيز هموژن سازي طرح اختلاط مواد.

مثال هايي در رابطه با به كارگيري سيستم هاي توزين در صنايع مختلف:
توزين مواد گران قيمت مانند زعفران در بسته بندي هاي كوچك
توزين و بسته بندي بنتونيت سياه به منظور استفاده در ديواره چاه هاي نفت
توزين مواد معدني خورنده توسط نوار نقاله از معدن به ورودي سنگ شكن
توزين و انتقال مواد خام جهت شارژ يكنواخت آسياب هاي گلوله اي در صنعت كاشي و سراميك
• استفاده از سيستم هاي كنترل كشش نخ توسط لودسل، در خطوط نخ در كارخانجات ريسندگي
• ذخيره سازي و كنترل وزن مواد لبني مانند شير.
يكي از عوامل خطا در توزين استفاده از تعمير كاران بي تجربه كه تخصص كافي در نصب تجهيزات توزين را ندارند. پس تنها استفاده از لودسل مرغوب براي توزين دقيق تر كافي نيست بلكه كه نوع لودسل گذاري و كاليبراسيون باسكول و تامين و نگهداري اهميت زيادي دارد.

منبع: آلينداس

­

دسته بندي تايمر ها

يك تايمر يك نوع خاص از ساعت است كه براي اندازه گيري دوره هاي زماني مختلف به كار مي رود. از نظر عملكردي تايمرها را مي توان به دو دسته تقسيم كرد. دسته اول تايمرها، آن هايي هستند كه شمارش واحدهاي زماني آن ها از صفر شروع مي شود و به سمت عدد بزرگتر مي رود كه به اين تايمرها در اصطلاح stopwatch گفته مي شود. دسته دوم آنهايي هستند كه از يك نقطه مشخص زماني به سمت صفر شمارش مي كنند كه به اين ها بيشتر مي توان نام «تايمر» اطلاق كرد.

اگر بخواهيم از ديد صنعتي اين وسيله را تعريف كنيم تايمرها يا رلههاي زماني يكي از وسايل فرمان دهنده مدار هاي كنترل اتوماتيك هستند كه همچون رلههاي كنترلي وظيفه كنترل مدار را براي مدت زمان معيني بر عهده دارند، با اين تفاوت كه رله هاي كنترلي بر كميت هاي الكتريكي نظارت مي كنند، اما رلههاي زماني يا همان تايمرها، وظيفه زمان سنجي و ايجاد تقدم و تاخر را بر عهده دارند. يكي ديگر از تفاوت هاي رله هاي زماني با رله هاي كنترلي اين است كه رله هاي كنترلي نمودارهاي پيوسته دارند اما تايمرها نمودارهايي گسسته دارند. شناخت اين نمودارها و تفسير آن ها و از همه مهم تر توانايي به خدمت گيري آن ها شرط اساسي استفاده از آن هاست.

در مقاله قبلي با تايمرهاي مكانيكي، الكترومكانيكي، نيوماتيكي، هيدروليكي، بيمتال و الكترونيكي آشنا شديد.
تايمرها دسته بندي هاي متفاوت تري نيز دارند :
الف- تايمرهاي يك زمانه و دو زمانه
ب- چند عملياتي يا مولتي فانكشن و تك عملياتي
ج- چند زمانه يا مولتي رنج و تك رنج
د- مولتي ولت و ولتاژ ثابت
ه- كتابي، مينياتوري، سوكتي، سيگنالي و غيره
در صورت انتخاب بجاي يك تايمر، علاوه بر ساده سازي مدارها، سرعت مونتاژ تابلو زياد شده ، قطعات و هزينه كم و مدار ساده و ايمن مي گردد . بعنوان مثال، در طراحي تابلو ستاره – مثلث، پيش از اين از تايمر تاخير در وصل معمولي در كنار چند كنتاكت كمكي و مداري پيچيده استفاده مي شد . امروزه با تايمرهاي ستاره – مثلث ، تابلويي بسيار ساده و با سيم كشي كم، امن، بدون نياز به كنتاكتهاي كمكي و البته با سرعت قابل ساخت است.

منبع: آلينداس

­

آشنايي با رله

رله يك كليد الكترومكانيكي است كه شامل يك آهنرباي الكتريكي و يك سري اتصالات مي باشد. رله‌ها را در اكثر تجهيزات الكتريكي مي توان يافت. به عنوان مثال برخي از كامپيوتر‌هاي اوليه نيز از رلهها براي ايجاد گيت‌هاي منطقي استفاده مي‌كرده‌اند.

ساختار رله:
هر رله داراي چهار قسمت اصلي مي باشد:
1) آهنرباي الكتريكي
2) تيغه يا armature كه مي‌تواند به وسيله‌ي آهنرباي الكتريكي جذب شود.
3) فنر
4) و يك سري اتصالات الكتريكي
وقتي كه رله‌ها را خريداري مي‌كنيد بايد نسبت به چند متغير دقت داشته باشيد:
1. ولتاژ و جرياني كه براي حركت دادن تيغه لازم است.
2. ولتاژ و جريان بيشينه‌اي كه مي‌تواند در تيغه و اتصالات آن به وجود آيد.
3. تعداد تيغه‌ها (به طور كلي 1 يا 2)
4. تعداد اتصالات تيغه‌ها (به طور كلي 1‌يا 2)
5. نوع اتصال كه مي تواند معمولاً باز (NO ,normally open) يا معمولاً بسته (NC ,normally closed) باشد.

كار‌برد‌هاي رله:
مزيت استفاده از رلهها اين است كه با استفاده از توان كم، مي توان مداري با توان بسيار بيشتر را وصل كرد به عنوان مثال به وسيله‌ي يك رله و با استفاده از ولتاژي به اندازه 5V و جريان 50mA مي‌توان مداري با ولتاژ 120VAC و 2A را وصل كرد.
در مواقعي كه بايد توان زيادي ايجاد شود، رله‌ها معمولاً به صورت آبشاري استفاده مي شوند به طوري كه يك رله كوچك، توان لازم را براي يك رله‌ي بسيار بزرگتر را ايجاد كرده و رله دوم مداري با توان بيشتر را وصل مي‌كند.

منبع: آلينداس

­

شركت زيمنس

ورنر وان زيمنس در سال 1847 و با طراحي يك دستگاه تلگراف ابتدايي شركت زيمنس را پايه‌گذاري كرد. تنها به فاصله يك سال از تاسيس شركت زيمنس، اين شركت قراردادي را براي نصب خطوط تلفن بين برلين و فرانكفورت با دولت امضا كرد. زيمنس توانست با موفقيت و در زمان مقرر از عهده انجام تعهدات خود برآيد. اجراي اين پروژه براي شركت نوپاي زيمنس موفقيت بزرگي محسوب مي‌شد. در 1853 زيمنس قراردادي براي نصب شبكه تلگراف در روسيه منعقد كرد. اين شبكه عظيم فاصله 10000 كيلومتري فنلاند تا كرايمي ‌(در اوكراين امروزي) را پوشش مي‌داد. قرارداد زيمنس با دولت روسيه تامين خدمات نگهداري شبكه تلگراف را نيز در برمي‌گرفت.

حوزه فعاليتهاي تحقيق و توسعه در زيمنس بسيار گسترده و متنوع است. از جمله مواد نوين، روشهاي بيومتري، تجهيزات نوين آناليز در پزشكي، بهداشت ديجيتال، ماشين ها و شبكه‌هاي هوشمند، نرم‌افزار، فناوري حسگرها، منابع نوري جديد، روبوت‌ها، انرژي‌هاي تميز، خدمت از راه دور و تداركات و پشتيباني. در ۱۰۰ سال گذشته، محققان زيمنس اولين لامپ پايدار را براي استفاده در فيلامان روشنايي ابداع كردند.
­

فوجي الكتريك در سال 1923 در راستاي يك طرح سرمايه‏ گذاري و انتقال تكنولوژي ميان دو شركت فوروكاوا الكتريك از شركت‏هاي تابعه فوروكاوا زيباتسو و زيمنس اي جي بنيان نهاده شد. نام فوجي از تركيب دو جز Fu و Ji كه از ابتداي دو اسم فوروكاوا و زيمنس گرفته شده، ساخته شده است چرا كه تلفظ آلماني زيمنس در زبان ژاپني Jiimensu نوشته مي‏ شود. در سال 1935 دپارتمان تلفن فوجي الكتريك با نام فوجي سوشينكي از آن جدا شد كه هم اكنون با نام فوجيتسو فعال است.

اين شركت امروزه در زمينه توليد تجهيزات اتوماسيون صنعتي مانند PLC، HMI، سيستم‏ هاي كنترل فرآيند، Clean Room، درايو، موتور، سيستم‏ هاي سروو، نيمه رساناها، UPS، PCS و يكسوكننده ‏هاي ظرفيت بالا فعال است.

منبع: آلينداس

­

شركت امرن

شركت امرن يك شركت الكترونيكي است كه مقر اصلي آن در كيوتو ژاپن قرار دارد. امرن در سال 1933 توسط كازوما تاتيسي پايه‏ گذاري و در سال 1948 ثبت گرديد. نام شركت از مكاني در شهر كيوتو به نام امورو (Omuro) اخذ شده است. كسب و كار اصلي امرن توليد و فروش تجهيزات، قطعات و سيستم ‏هاي اتوماسيون مي‏ باشد اما اين شركت عموماً با تجهيزات پزشكي خود مانند دماسنج‏ هاي ديجيتال و پايش فشار خون شناخته مي ‏شود.

كمــپاني امرن (واقع در شـهر كيوتو ژاپن، با رياســت يوشيهيتو يامادا) به عنوان بــرنده جايزه بــزرگ «بهبود كيفيت محصولات» در سال 2014 انتــخاب شد. ايـــن انتخاب توسط بورس اوراق بهادار توكيو (Tokyo stock exchange) صورت گرفت. در سال 2014 حدود 3400 كمپاني در اين ليست اوليه حضور داشتند كه در نهايت جايزه بزرگ به كمپاني امرن رسيد.

بخش اتوماسيون صنعتي كمپاني امرن به تازگي از سوئيچ هاي پوش باتن سري A22N/A30N خود رونمايي كرد. اين مدل ها جمع و جور هستند، كار كردن با آن ها آسان است، ايمن هستند و به راحتي در محل مورد نياز نصب مي شوند. با استفاده از اين سري پوش باتن ها، در استفاده از فضا صرفه جويي مي شود، نگهداري از آن ها آسان است و همچنين كار كردن با آن از امنيت بالايي برخوردار است.

بدنه كوتاه:
در اين سري از پوش باتن هاي امرن از اندازه و ضخامت پنل با استفاده از يك بدنه كوتاه كاسته شده است.
30% از مدل هاي قبلي كوتاه تر است.
• بدنه كوتاه شده با وجود افزايش تعداد نقاط اتصال
• بدنه كوتاه حتي براي سوئيچ هاي 30 ميلي متري

نصب و سرهم بندي ساده:
در نصب و راه اندازي اين سري نوآوري هاي بسياري صورت گرفته است كه كار با آن را فوق العاده راحت مي كند.
به راحتي و با كشيدن يك قطعه قفل مي شود.
• سيم كشي راحت و آسان
• باز و بسته كردن راحت و آسان
• اتصالات متقارن در چپ و راست
• سنجش ايمني: محافظت با اثر انگشت

منبع: آلينداس

­

Junction Box

سنسورها يكي از قطعات مهم در اتوماسيون و به صورت كلي در صنعت هستند. سنسورها انواع مختلفي دارند كه به عنوان نمونه مي توان به سنسور حضور، سنسور دما، سنسور وزن و ... اشاره نمود.
سنسور وزن يا لودسل به منظور اندازه گيري وزن به كار مي رود. لودسل ها انواع مختلفي دارند (مطلب انواع لودسل ها را دوباره بخوانيد) كه هر يك براي كاربرد خاصي مورد استفاده قرار مي گيرند. بر اين اساس در صورتي كه باري بر روي لودسل قرار گيرد، لودسل وزن را بر روي نمايشگر نمايش مي دهد
در برخي موارد لازم است براي اندازه گيري وزن جسم مورد نظر بجاي يك لودسل از چندين لودسل استفاده كنيم. به عنوان مثال وقتي قصد اندازه گيري وزن درون يك مخزن را داريم، نياز است از 4 لودسل استفاده كنيم، به اين ترتيب كه هر لودسل را زير يك پايه مخزن قرار دهيم

در اين شرايط مي بايست از Junction box استفاده كرد.

خروجي تمام لودسلها به Junction box مي رود و با هم جمع مي شوند و در نهايت خروجي Junction box به نمايشگر منتقل مي شود.

Junction box ها انواع مختلفي دارند و در تعداد لودسل هايي كه پشتيباني مي كنند تفاوت دارند. به عنوان مثال Junction box شركت Esit قابليت پشتيباني تا 10 لودسل را دارد.

در ديگر مواردي كه از Junction box استفاده مي شود، استفاده در محيط هاي خطرناك است. در اين موارد از Junction box به منظور انتقال سيگنال به محيطي ديگر استفاده مي شود.
منبع: آلينداس
امتیاز : 3 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6
+ نوشته شده در جمعه 5 تير 1394ساعت 19:03 توسط آلینداس | تعداد بازديد : 1773 |