مقالات برق و مکانیک

مقالات برق و مکانیک

-

سنسور اضافه بار Esit

از وظايف كلان هر دولتي در هر جاي دنيا، ايجاد آسايش و آرامش براي همه افراد كشورش است. يكي از نمودهاي اين آرامش و آسايش ساختن فرودگاه ها، خطوط ريلي و به طور كل ايجاد راه هاي ارتباطي مناسب، امن و سالم بين شهر هاي مختلف است. در مرحله ي بعد حفظ و نگهداري از اين راه هاست كه بسيار مهم و ضروري به نظر مي رسد.
يكي از عواملي كه باعث آسيب به جاده مي شود عبور و مرور ماشين هاي سنگين مي باشند. از همين رو همواره براي خودروهاي مختلف محدوديت هاي وزني خاصي اعمال مي شود و از عبور و مرور خودروهايي كه اضافه بار دارند جلوگيري مي شود.
به همين منظور شركت Esit تركيه ساز و كاري را فراهم كرده كه از عبور خودروهاي با اضافه بار جلوگيري گردد.
در اين روش سنسور هاي وزني بر روي جاده قرار مي گيرد و تا ميزان وزن را تعيين كند.


علاوه بر اين سنسور ها، دوربين ها و يك دستگاه كنترلي نيز براي ثبيت اضافه بار برخي خودروها تعبيه شده است.

در صورت تشخيص اضافه بار، به كاميون دستور داده مي شود كه از بريدگي بعدي به پاركينگ برود.

پس از منتقل شدن به پاركينگ، خودرو مجددا وزن مي شود تا ميزان دقيق اضافه بار محاسبه گردد.

پس از تعيين شدن مقدار دقيق اضافه بار، كاميون موظف است كه ميزان بار اضافه ي خود را تخليه كند و به ميزان استاندارد بار برسد.

در نهايت بعد از طي اين مراحل، خودرو مي تواند وارد جاده شده و مسير خود را طي كند...
البته در انتها بار ديگر توسط دوربين ها و سنسور هاي موجود مجدد چك مي گردد.

منبع: آلينداس

­

منبع تغذيه بدون وقفه

همان گونه كه مي دانيم براي اينكه يك وسيله مصرف كننده ي جريان الكتريكي همچون موتور، پمپ، كولر و يا لامپ بتواند كار كند و روشن شود بايد آن وسيله و منبع تغذيه اي كه وظيفه ي تامين انرژي الكتريكي آن را دارد تشكيل يك مدار و يا حلقه ي بسته بدهند.

بالا و پايين رفتن ناگهاني ولتاژ، تغيير در فركانس و اعوجاج لحظه اي از مشكلات ايجاد شده بر روي شبكه‌هاي برق مي‌باشد. تجهيزات الكترونيكي پيشرفته با توجه به كاربردهاي حساسي كه دارند نيازمند وسايلي مثل منبع تغذيه بدون وقفه بوده تا ولتاژ و فركانس ثابت را تامين كند.

سنكرون كردن UPS با ژنراتور:
در بعضي موارد براي ايجاد هماهنگي بين ژنراتور و منبع تغذيه بدون وقفه مشكلاتي به وجود مي آيد، به عنوان مثال ولتاژ خروجي ژنراتور ممكن است براي ورودي يو پي اس قابل قبول باشد اما اغلب رنج فركانس خروجي ژنراتور فراتر از مقداري است كه يو پي اس براي پذيرش آن طراحي شده است. در بدترين حالت تغييرات فركانس در ژنراتور به گونه اي خواهد بود كه منبع تغذيه بدون وقفه نمي تواند با آن سنكرون شود به اين دليل كه يا فركانس خارج از رنج مجاز است يا تغييرات بسيار سريع ايجاد مي شود به طوري كه منبع تغذيه بدون وقفه نمي تواند با اين تغييرات هماهنگ شود.

بخش هشدار دهنده نوري و صوتي يك منبع تغذيه بدون وقفه شامل:
• حالت خطا
• عملكرد تست
• تضعيف باتري
• برق ورودي نرمال
• خراب بودن باتري
• اتصال معكوس باتري
• نمايشگر ظرفيت باتري
• اضافه بار و اتصال كوتاه
• عدم اتصال مناسب با ارت
• تامين برق خروجي از باتري

­

معرفي كامل محصولات شركت ريتال آلمان

محصولات شركت ريتال به شش دسته كلي زير تقسيم مي شوند:
• انواع تابلوهاي صنعتي ريتال شامل تابلوهاي كوچك كه به عنوان جعبه ترمينال‏ و تقسيم شناخته مي شوند، تابلوهاي ايستاده براي استفاده در توزيع فشار ضعيف و كنترل، تابلوهاي كامپيوتر صنعتي، فرمان و تابلوهاي خاص مانند تابلوهاي ضد انفجار Ex و EMC ريتال.

• تابلوهاي مخصوص ريتال جهت استفاده در سيستم هاي اتوماسيون، كنترل، الكترونيكي، مخابراتي و انواع رك ها به منظور نصب بردهاي الكترونيكي

• سيستم هاي تهويه تابلوهاي برق ريتال كه شامل انواع كولرها، فن و فيلتر، هيتر و مبدل هاي گرمايي براي همه شرايط آب و هوايي مي باشد.

منبع: آلينداس

• سيستم توزيع قدرت ريتال شامل انواع باس بار (شين)، مقره، فيوز و تمامي تجهيزات قابل نصب بر روي باس بارها مطابق استاندارد IEC

• تابلوها و رك هايي كه در سيستم هاي ارتباطي، ديتا و شبكه هاي كامپيوتري استفاده شده و به منظور نصب تجهيزات شبكه مانند سرور، سوئيچ و ... به كار مي رود.

• تابلوهايي كه قابل نصب و استفاده در فضاي آزاد و مناسب براي نصب تجهيزات مخابراتي است.

مهمترين ويژگي و مشخصه تابلوهاي شركت ريتال ارائه راه حل هاي مناسب براي استفاده در تمامي كاربردهاي مختلف صنعتي با قيمتي مقرون به صرفه مي باشد. شركت ريتال در تلاش براي برآورده كردن تمامي نيازهاي مشتريان در استفاده از تابلوها و همه متعلقات آن مي باشد. ويژگي هايي مانند تنوع در ابعاد، انتخاب جنس تابلو متناسب با كاربرد و شرايط محيطي و طيف گسترده اي از متعلقات تابلو باعث شده است كه شركت ريتال به عنوان تامين كننده اصلي تمامي تجهيزات تابلويي مورد نياز سازندگان شناخته شود.

منبع: آلينداس

­

ترمينال هاي ريلي

شركت توليدي رعد در سال 1366 به منظور طراحي و ساخت قالب‏ هاي مختلف تاسيس گرديد و از سال 1371 فعاليت خود را در زمينه طراحي و ساخت ترمينال‏ هاي ريلي متمركز نمود كه در حال حاضر به عنوان بزرگ‏ترين توليد كننده ترمينال‏ هاي ريلي در خاورميانه به فعاليت خود ادامه مي‏ دهد.

شركت توليدي رعد همواره در راستاي جلب رضايت مشتريان، توليد محصولات با كيفيت مطابق با استانداردهاي بين المللي را سرلوحه اهداف سازماني خود قرار داده و دستيابي به اين هدف را از طريق شناسايي، ارزيابي و انتخاب تامين‏ كنندگان معتبر داخلي و خارجي و تامين مواد اوليه مرغوب، بهره‏ گيري از نيروي انساني مجرب، متعهد و متخصص و بكارگيري ماشين ‏آلات و تجهيزات پيشرفته محقق نموده است.

اخذ گواهينامه هاي انطباق با استاندارد IEC از شركت معتبر VED و KEMA و همچنين اخذ گواهينامه EX به منظور اثبات قابليت استفاده از محصولات در محيط هاي مستعد انفجار و اخذ گواهينامه ISO 9001:2008 با هدف تضمين كيفيت و بهبود مستمر سازمان از جمله افتخارات شركت توليدي رعد مي باشد كه موجب حصول بالاترين سهم در بازار ترمينال‏ هاي ريلي در ايران و موفقيت‏ هاي چشمگير در امر صادرات به بازارهاي جهاني شده است.

فونيكس كنتاكت سازنده تجهيزات و راهكارهايي براي اتوماسيون صنعتي، ارتباطات و اينترفيس است. فونيكس ارائه‏ دهنده بلوك‏ هاي ترمينال‏ شامل رله، مبدل‏ هاي سيگنال، كنترل سيستم‏ هاي كابل‏ كشي، سيستم ‏هاي محافطت شبكه، واسط‏ هاي انتقالي و واسط‏ هاي خاص مي‏ باشد. همچنين ترمينال‏ هاي قابل نصب بر روي بردهاي مدار چاپي، كنترلر و كانكتورهاي صنعتي از ديگر محصولات اين شركت هستند.

منبع: آلينداس

­

كابل هاي خود نگهدار

سيم يا كابل عبارت است از يك هادي يا همان رسانا كه قابليت عبور جريان برق را داشته و داراي موادي برروي آن به عنوان عايق مي باشد. ولتاژ بين سطح عايق و زمين صفر بوده و ولتاژ سطح هادي نسبت به زمين برابر با ولتاژ فازي است.
به بيان ديگر كابل به يك يا چند سيم به هم پيچيده شده گفته مي شود. به عنوان مثال يك كابل نوري چند فيبر نوري است كه در يك پوشش براي محافظت قرار گرفته اند.
به صورت كلي، بخش هاي مختلف سيم و كابل از قسمت هايي همچون هادي (از جنس مس، آلومينيم و يا مس قلع اندود)، عايق، حفاظ، زره فلزي، روكش جداكننده، پوشش مياني و روكش نهايي تشكيل شده است.

سيم و كابل هاي خود نگهدار هوايي به منظور جلوگيري از استفاده غير مجاز برق و ساماندهي و بهينه سازي شبكه توزيع فشار ضعيف مورد استفاده قرار مي گيرد. اين كابل ها براي مناطقي كه امكان استفاده از كابل هاي زير زميني فراهم نباشد راه حل بسيار خوبي بوده و همچنين باعث جلوگيري از استفاده غير مجاز برق مي شود.
سابقه بكارگيري كابل هاي خودنگهدار هوايي:
اين نوع كابل ها براي اولين بار در سال 1955 در كشور فرانسه براي جايگزيني در شبكه هاي فشار ضعيف با هادي سيمي مورد استفاده قرار گرفت و به دليل مزاياي متعدد جايگاه كاربري مناسبي يافتند. سابقه بكارگيري اين نوع سيم و كابل در ايران چندان طولاني نيست و تعداد معدودي از شركت هاي توزيع اقدام به استفاده از اين نوع سيم و كابل ها كرده اند.عايق اين نوع كابل ها از نوع مواد ترموپلاستيك و يا الاستومريك مي باشد كه عمدتا به دو نوع پلي وينيل كلرايد PVC يا كراس لينك پلي اتيلن XLPE تقسيم مي شوند.
كابل هاي خودنگهدار با هر دو نوع عايق ذكر شده ساخته شده و مورد استفاده قرار مي گيرند ولي به مرور XLPE به دليل خصوصيات و قابليت هاي بهتر جايگاه مناسبي يافته است. XLPE در برابر عواملي كه در زير گفته شده است مقاومت بهتري دارد:
1- اشعه ماورا بنفش
2- محرك هاي شيميايي (اسيد، اوزون، نمك)
3- اصطكاك و شوك هاي مكانيكي
4- تنش هاي مكانيكي و الكتريكي در حرارت بالا و رنج دمايي 90 + و 25 - درجه سانتيگراد

كابل هاي polymer-insulated يا (PE) شامل يك هادي فلزي با مقاومت كم است كه توسط عايقي از جنس پليمر پوشيده شده است. وظيفه اين عايق جداسازي هادي از يكديگر و اطرافشان مي باشد. يك غلاف (sheath يا jacket) نيز از سيم و كابل در برابر محيط محافظت مي كند. اجزاي ديگري هم مي تواند در اين كابل ها به كار رود كه شامل لايه نيمه هادي، سيم تقويت كننده و لايه ممانعت از آب مي باشد.
اگر چه ساختارهاي متفاوتي براي سيم و كابل هاي فشارقوي در بازار موجود است اما همه آن ها شامل سه قسمت مهم مي باشند كه عبارت است از:
1. هادي
2. شيلد نيمه هادي
3. عايق

استفاده از سيم و كابل هاي خودنگهدار باعث كاهش اتفاقات و سوانح فشار ضعيف و استراق برق شده؛ علاوه بر اين تفاوت بهاي استفاده از خطوط فشار ضعيف سيمي و كابلي خود نگهدار ناچيز مي باشد.

منبع: آلينداس

­

انواع شمارنده ها

شمارنده وسيله اي است كه تعداد دفعاتي كه يك عمل انجام مي شود را مي شمارد بدين صورت كه مي تواند تعداد دفعات ON يا OFF شدن سيگنالي كه از قطعه ي ورودي (سوئيچ ها يا سنسورها) دريافت مي كند را بشمارد.
شمارنده ها شامل دو نوع شمارنده پيش تنظيم (Preset counter) و جمع كننده (Totalizer) هستند.
در شمارندهي پيش تنظيم، پيش از شروع به كار آن يك عدد بر روي شمارنده ذخيره مي شود. سپس شمارنده با رسيدن به اين مقدار يك سيگنال خروجي مي فرستد. موردي كه در بالا ذكر شده يك شمارنده پيش تنظيم مي باشد.
در مقابل نوع ديگري از شمارنده ها وجود دارد كه جمع كننده ناميده مي شود و واقع اين نوع از شمارنده تنها تعداد عمليات مورد نظر ما را مي شمرد و در صفحه ي نمايش نشان مي دهد اما سيگنال خروجي اي ارسال نمي كند. اين نوع شمارندهها عموما براي نشان دادن تعداد محصول مورد نظر براي كاربر به كار مي روند.

در ادامه با مكانيزم عملكرد شمارندههاي پيش تنظيم آشنا خواهيم شد:
1. بخشي كه مربوط به منبع تغذيه است بايد به يك منبع متصل شود تا شمارنده بتواند كار كند.
2. بخش ورودي بايد به قطعات ورودي مانند سنسور ها متصل شود.
3. بخش شمارش تعداد سيگنال هايي كه از ورودي دريافت مي كند را مي شمارد.
4. بخش نمايش عدد شمرده شده تا كنون را نمايش مي دهد.
5. بخش تنظيمات عددي كه مورد نظر ما (براي شمارش) است را تنظيم مي كند.
6. بخش مقايسه مقدار كنوني را با مقدار تنظيم شده مقايسه كرده و اگر با هم برابر باشند يك سيگنال ارسال مي كند.
7. بخش خروجي با دريافت سيگنال خروجي، به وسيله ي يك سوئيچ قطعه ي خروجي را به راه مي اندازد.

همان طور كه در مطلب قبلي اشاره شد، هر شمارندهاي به صورت عمومي هرباري كه يك پالس ولتاژي را در ورودي خود تشخيص مي دهد، يك عمليات ثبت داخلي انجام مي دهد. اين ثبت هاي داخلي بعدا به صورت دوره اي خوانده مي شوند تا مشخص شود چه تعداد اتفاق افتاده است. شمارنده معمولا براي اندازه گيري تكرار هر اتفاقي يا دور در ثانيه، دقيقه، ساعت و ... استفاده مي شود.

شمارندهها در مكان هاي مختلفي مشاهده مي شوند، گاهي اوقات جاهايي كه شما انتظارش را نداريد. در اين جا به برخي از اين مكان ها اشاره مي كنيم:
- در يك DMM (مولتي متر ديجيتال): در يك مولتي متر ديجيتال يك ولتاژ اندازه گيري مي شود و به صورت عددي نشان داده مي شود. درون يك مولتي متر ديجيتال تبديل كننده A/D (آنالوگ به ديجيتال) از يك شمارنده براي تبديل ولتاژ آنالوگ به عدد استفاده مي كند.
- يك مامور املاك و مستغلات معمولا از يك وسيله استفاده مي كند تا فواصل داخلي را به دست بياورد (فاصله بين ديوارها). وسيله اي كه او استفاده مي كند داراي يك شمارنده است كه مدت زماني را كه طول مي كشد يك سيگنال آكوستيك در طول اتاق حركت كند، به ديوار رو به رو بخورد و برگردد را اندازه گيري مي كند.
- زماني كه شما در حال رانندگي هستيد پليس براي محاسبه سرعت خودرو با استفاده از دوربين از دو تيوب لاستيكي استفاده مي كند. هنگامي كه شما از تيوب اول رد مي شويد شمارنده پليس فعال مي شود و وقتي از تيوب دوم عبور مي كنيد شمارنده متوقف مي شود. به اين صورت پليس متوجه مي شود كه شما چه سرعتي داريد و خودش را براي فرستادن عكس و قبض جريمه آماده مي كند.
- در خط توليد همه واحدهاي توليدي و كارخانجات شمارندههايي وجود دارد كه تعداد محصولات، بسته ها و كارتن ها را مي شمارد.
و....
همانطور كه اشاره شد شمارندهها در تجهيزات مختلف و در كاربردهاي بسياري به كار مي شود. اين شمارنده ها در شكل هاي مختلف و در دستگاه هاي مختلف وجود دارند.

منبع: آلينداس

­

ويژگي هاي لودسل

لودسلها تغييرات وزن بار وارد شده را براساس تغييرات ولتاژ در حد ميلي ولت حس كرده و آن را به نمايشگرهاي مخصوص لودسل انتقال داده و نمايش مي دهد. هر كدام از انواع لودسلها در كلاس هاي مختلفي تقسيم بندي مي شوند.
هر لودسل داراي مشخصاتي نظير كلاس مي باشد كه هر كلاس لودسل نيز بيانگر موارد مختلفي از جمله دقت لودسل، ظرفيت لودسل و تعداد قسمت هاي تقسيم شده بر حسب استاندارد است.
لودسلهاي مرغوب داراي استاندارد OIML جهاني هستند كه نشان دهنده كيفيت و دقت اين محصول مي باشد، بدين ترتيب اندازه گيري وزن با استفاده از لودسلهايي كه اين استاندارد را ندارند قابل اطمينان نمي باشد.

شركت Ascell يك شركت پويا و مترقي بوده كه در توليد صنايع توزين و لودسل فعاليت مي كند.
رابطه ي مناسب ميان كيفيت محصولات توليدي و قيمت هاي اين محصولات يكي از عوامل اصلي افزايش صادرات اين شركت به سراسر دنيا بوده است. لودسل هاي توليدي اين شركت مخصوص كاربردهاي صنعتي مي باشد.
لودسل هاي فولادي با IP 67 و لودسلهاي فولادي ضد آب با IP 68 يا IP 69-k از بهترين محصولات توليدي اين شركت است. لودسلهاي فولادي ضد زنگ در برابر جوش هاي ليزري از مقاوت بالايي برقرار است. اين نوع لودسلها در صنايع شيميايي، صنايع غذايي و مناطق خطرناك كاربردهاي فراواني دارند.

Flintec يك شركت توليدكننده ي لودسل و تجهيزات اندازه گيري نيرو بوده كه در سال 1969 تاسيس گرديده است.
اين شركت تمركز خود را بر روي توليد محصولات با كيفيت قرار داده و توانسته مشترياني را از طيف هاي مختلف صنعت در سراسر جهان جذب كند.

با توجه به رشد تكنولوژي در صنعت، به منظور كاهش تلفات، جلوگيري از هدر رفت مواد، افزايش سرعت و بالا بردن كيفيت محصولات توليدي براساس فرمولاسيون دقيق، سيستم هاي توزين ديجيتال جايگزين سيستم هاي توزين مكانيكي و ديگر سيستم هاي اندازه گيري حجمي و زماني شده اند.
از سيستم توزين در كارخانجات توليدي مواد شيميايي و بهداشتي، بچينگ خوراك دام و طيور، بتون، آسفالت، كود، رنگ و … استفاده مي شود.

سيستم توزين هاپر:
اين سيستم توزين در كليه كارخانجات توليدي مواد شيميايي و خوراكي كه محصولي با كيفيت بر اساس فرمول تركيب دقيق توليد مي كنند كاربردي مي باشد.
در اين نوع سيستم توزين، هاپر(مخزن) مجهز به لودسل مي شود، كنترلر وزن با توجه به كميت مواد تركيب شونده انتخاب شده و علاوه بر نمايش ميزان وزن مواد موجود در هاپر با توجه به فرمولاسيون وارد شده اقدام به تركيب اتوماتيك مواد بر اساس وزن دقيق مي نمايد.
اين سيستم توزين قابليت اتصال به مابقي خط توليد را دارد و در اين حال با توجه به نياز كارفرما بر روي مانيتورهاي لمسي بصورت گرافيكي با امكان نمايش وضعيت دريچه ها و انتقال دهنده ها، گزارشگيري و نمايش فرمولاسيون قابل پياده سازي مي باشد.

سيستم توزين مخازن:
اين سيستم جهت توزين مخازن و تانك هاي مايعات استفاده مي شود.
مخازن با توجه به نوع و ظرفيت مجهز به لودسل مي شود و ميزان مواد داخل آن بصورت لحظه به لحظه نمايش داده مي شود، همچنين در اين سيستم نيز امكان گزارش گيري و ثبت ميزان ورودي و خروجي وجود دارد.
از اين سيستم توزين در مخازن شير، گاز مايع، سوخت و… استفاده مي شود.

منبع: آلينداس

­

مختصري راجع به كنتاكتورها

در مدارهاي فرمان الكتريكي تجهيزات مختلفي استفاده مي شود كه يكي از مهمترين آن ها كنتاكتور يا كليد مغناطيسي است. استفاده از كنتاكتور در مدارهاي كنترل طراحي هاي متنوعي را به وجود مي آورد.
كنتاكتور براي هر دو حالت جريان هاي AC و DC ساخته مي شوند. تفاوت اين دو نوع كنتاكتور در اين است كه در كنتاكتورهاي AC براي جلوگيري از لرزش حاصل از فركانس برق از يك حلقه اتصال كوتاه استفاده مي شود.
ولتاژ تغذيه بوبين معمولا از 24 تا 380 ولت مي باشد. در بيشتر كشورهاي صنعتي براي حفاظت و ايمني بالاتر، ولتاژ تغذيه بوبين كنتاكتور را پايين تر از ولتاژ حفاظت شده (65 ولت) انتخاب مي كنند و يا براي تغذيه مدار فرمان، يك ترانسفورماتور جدا كننده قرار مي دهند.
با توجه به نوع مصرف كننده و شرايط كاري آن، كنتاكتورهايي با قدرت و جريان عبوري مشخص براي ولتاژهاي مختلف وجود دارند كه با استفاده از جدول مشخصات كنتاكتور مي توان مناسب ترين انتخاب را پيدا كرد.
براي متصل كردن مصرف كننده به شبكه كاري بايد از يك كنتاكتور با مشخصات مناسب استفاده كرد، به صورتي كه كنتاكت هاي آن بتوانند جريان هاي راه اندازي و دائمي آن را تحمل كنند و همچنين از صدمه حاصل از اتصال كوتاه و جريان لحظه اي زياد جلوگيري كند.
بنابراين براي اين كه بتوان پس از طراحي مدار، كنتاكتور مناسب را انتخاب كرد، بايد مقادير نامي مربوط به كنتاكتور را بشناسيم.

از آنجايي كه يك خازن در لحظه كليدزني كاملا به صورت اتصال كوتاه عمل مي كند باعث به وجود آمدن يك جريان شديد (به نام جريان هجومي) در لحظه سوئيچينگ خازن مي شود. جريان شارژ يك خازن تك، در هنگام كليدزني تقريبا تا 30 برابر جريان نامي خازن مي رسد و اين جريان هجومي از كنتاكتور عبور كرده و در حالت استفاده از كنتاكتورهاي معمولي باعث جوش خوردن آن ها مي شود.

كنتاكتورهاي خازني براي سوئيچ كردن خازن طراحي شده است. اين كنتاكتورها علاوه بر كنتاكت هاي اصلي داراي سه كنتاكت كمكي نيز بوده كه زودتر از كنتاكت اصلي بسته مي شود. هركدام از اين كنتاكت هاي كمكي با 2 مقاومت سري هستند تا پيك جريان را محدود كنند. اين كنتاكت هاي كمكي قبل از كنتاكت اصلي بسته مي شوند و به دليل داشتن مقاومت سري بزرگ با اين كنتاكت ها سبب ميرا كردن جريان هجومي مي گردد. بنابراين جريان شارژ اوليه خازن از درون مقاومت هاي سري مي گذرد و در نتيجه جريان پيك به مقدار جريان نامي كنتاكتور محدود مي شود. مدت زمان وصل اين كنتاكت ها چند ميلي ثانيه سريع تر از كنتاكت هاي اصلي مي باشد.

معايب تابلوي ستاره مثلث:
ابعاد اين تابلوها در حد 5/2 در 5/1 متر مي باشد كه داراي هزينه بالايي براي ساخت است.
در داخل تابلوي ستاره مثلث تعداد زيادي قطعات صنعتي وجود دارد كه مستلزم اتصال درست آن ها توسط يك متخصص مي باشد. اين قطعات شامل كنتاكتور، تايمر، بي‌متال، كنترل فاز و ديگر قطعات است.
معرفي كنتاكتور ستاره مثلث:
اين كنتاكتورها ابعادي در حدود 6، 15 و 20 سانتي‌متر دارند كه به صورت يكجا كار كنتاكتورها، مدارهاي فرمان و قدرت، بي‌متال، كنترل فاز، تايمر و ديگر قطعات را در فضاي محدود انجام مي‌دهد. دستگاه داراي 3 ورودي است كه سه فاز شبكه را به آن متصل مي كنند و يك فرد عادي نيز با نقشه مي تواند آن را نصب كند.

مزاياي استفاده از كنتاكتورهاي ستاره مثلث:
اين كنتاكتورها داراي سرعت قطع و وصل زياد و استهلاك كم است و از نظر حفاظتي، ايمني بهتري دارد. بوبين آن 01/0 حالت قبلي مصرف مي كند. هنگام قطع برق مدار مصرف كننده نيز قطع شده و بنابراين بعد از وصل مجدد، دستگاه در حالت ستاره است و اين خود مزيتي مهم محسوب مي‌شود. همچنين فضاي اشغال شده توسط اين كنتاكتور در حدود يك تايمر بوده و بازدهي بيشتري دارد.

منبع: آلينداس

امتیاز : 4 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6
+ نوشته شده در جمعه 5 تير 1394ساعت 19:04 توسط آلینداس | تعداد بازديد : 1872 |

ترموستات هاي هوشمند

ترموستات ها تجهيزات كنترلي مي باشند كه كاربردهاي فراواني در زمينه هاي مختلفي دارند. امروزه با پيشرفت علم و پر اهميت شدن انرژي، استفاده از ترموستات هاي هوشمند از نوين ترين ايده ها است. ترموستات هايي كه در ساختمان هاي هوشمند نيز مورد استفاده قرار مي گيرند. اين ترموستات ها بسيار حرفه اي هستند به طوري كه حتي دماي كف پاي ساكنان اتاق ها در ابتداي صبح را نيز درنظر دارند. اين ترموستات ها دماي اتاق را با توجه به دماي بدن افراد تنظيم مي كنند.
از انواع ترموستات ها مي توان به ترموستات هاي اتاقي ديجيتال اشاره نمود. اين ترموستاتها را مي توان به 3 دسته ترموستات هاي پايه اي، ترموستاتهاي زمان دار و ترموستات هاي داراي صفحه نمايش تقسيم بندي نمود. ترموستاتهاي پايه اي داراي امكاناتي از قبيل تنظيم سرعت فن كوئل به صورت دستي يا اتوماتيك در دو حالت گرمايشي و سرمايشي مي باشد. ترموستاتهاي زمان دار داراي قابليت هاي زيادي مي باشند كه مهمترين آنها امكان زمان بندي 7 روزه براي عملكرد هاي مختلف است.
به صورت كلي مي توان براي ترموستات هاي اتاقي ويژگي هايي را قائل شد. به عنوان مثال ترموستات هاي اتاقي داراي 3دور فن كند، متوسط و تند مي باشد همچنين اين ترموستاتها داراي تنظيم روال ضد يخ زدگي مي باشند.
ترموستات هاي هوشمند تجهيزاتي هستند كه براي كنترل گرماي خانه به عنوان زيرمجموعه اي ازhome automation و در بعضي موارد تنها براي تهويه هوا استفاده مي شوند.
اين دستگاه ها به كاربر اجازه مي دهند تا دماي خانه را با يك برنامه ي روزانه كنترل كنند، به طور مثال دما در شب بايد روي مقدار كمتري تنظيم شود. اگر دستگاه قابليت اتصال به اينترنت را داشته باشد كاربر مي تواند با گوشي هوشمند خود از فاصله ي دور تنظيمات آن را انجام دهد. اين قابليت به كاربران اجازه مي دهد تا بتوانند وسايل گرمايشي و سرمايشي خود را زماني كه خانه خالي است به راحتي خاموش و روشن كنند.
مطالعات نشان مي دهد كه خانواده هايي كه از ترموستات هاي برنامه پذير استفاده مي كنند مصرف انرژي بالاتري نسبت به مصرف كنندگان ترموستات هاي عادي دارند و علت آن اين است كه برنامه ي درستي را روي آن نمي ريزند.
بعضي از ترموستات هاي هوشمند به طور خودكار ياد مي گيرند كه چه زماني خانه خالي و چه زماني شلوغ است. اين باعث مي شود تا به طور خودكار خانه را از قبل سرد يا گرم كرده و آن را به دماي مطلوب و راحت براي زماني كه ساكنان مي رسند برسانند. اگر سبك زندگي ساكنين عوض شود اين ترموستات ها رفته رفته برنامه خود را تغيير مي دهند تا در ضمن صرفه جويي در انرژي، راحتي هم به ارمغان آورده شود.يكي از بهترين مثال ها براي اين نوع به ترموستات هاي شركت NEST مي توان اشاره كرد.
علاوه بر كنترل دماي كل خانه بعضي مواقع لازم است تا دماي اتاق هاي مستقلا كنترل شود. اين كار باعث صرفه جويي چشم گيري در انرژي مي شود.مثلا زماني كه كسي در حال يا پذيرايي باشد و اتاق هاي خواب خالي بوده و نيازي به كنترل دما نداشته باشند.
شركت Honeywell ادعا كرده كه با سيستم Evohome خود تا 40 درصد در انرژي صرفه جويي كرده است.
منبع: آلينداس

­

توزين ديناميك

توزين ديناميك به دو صورت Weigh feeder و Belt Scale قابل انتخاب مي باشد كه در زير توضيح مختصري را در مورد هر كدام خواهيم آورد:

Belt Weigher بلت وير:
در سيستم توزين نواري كه با نام Belt Weigher مشخص مي شود تنها يك فريم تعليق است كه بر روي نوارهاي حامل مواد نصب و راه اندازي مي گردد و هيچ گونه كنترلي در ارتباط با سرعت و حجم مواد عبوري از روي نوار را انجام نداده و تنها مجموع مواد عبوري در ساعت و يا در يك شيفت كاري و يا ... را نشان مي دهد.
مثال هايي از اين موارد عبارتند از:
1. نصب سيستم هاي مذكور بر روي نوار هاي حامل مواد خام به داخل سنگ شكن.
2. نصب بر روي نوار هاي اتصالي بين دو بخش فراوري مواد.
3. نقاله هاي خروجي به سيلوهاي ذخيره دپارتمان پاكت پر كني و يا پركن فله اي.

Weigh Feeder وي فيدر:
سيستم كنترلر هوشمند توزين نواري كه اساس كار آن كنترل ميزان عبور مواد مصرفي در حجم و مقدار خاص مي باشد كه به عنوان مثال مي توان موارد ذيل را نام برد:
1. در بخش ورودي مواد به آسياب ها، كوره ها و ...
2. استفاده از Weigh Feeder در بخش افزودني ها جهت ورود به آسياب با درصد و مقدار مشخص بر اساس Feed Rate عبوري مواد بر روي نوار نقاله.
3. كنترل هم زمان دو يا چند سيستم تغذيه نواري جهت اختلاط وزني مواد مختلف در بخش پخت، آسياب و نيز هموژن سازي طرح اختلاط مواد.

مثال هايي در رابطه با به كارگيري سيستم هاي توزين در صنايع مختلف:
توزين مواد گران قيمت مانند زعفران در بسته بندي هاي كوچك
توزين و بسته بندي بنتونيت سياه به منظور استفاده در ديواره چاه هاي نفت
توزين مواد معدني خورنده توسط نوار نقاله از معدن به ورودي سنگ شكن
توزين و انتقال مواد خام جهت شارژ يكنواخت آسياب هاي گلوله اي در صنعت كاشي و سراميك
• استفاده از سيستم هاي كنترل كشش نخ توسط لودسل، در خطوط نخ در كارخانجات ريسندگي
• ذخيره سازي و كنترل وزن مواد لبني مانند شير.
يكي از عوامل خطا در توزين استفاده از تعمير كاران بي تجربه كه تخصص كافي در نصب تجهيزات توزين را ندارند. پس تنها استفاده از لودسل مرغوب براي توزين دقيق تر كافي نيست بلكه كه نوع لودسل گذاري و كاليبراسيون باسكول و تامين و نگهداري اهميت زيادي دارد.

منبع: آلينداس

­

دسته بندي تايمر ها

يك تايمر يك نوع خاص از ساعت است كه براي اندازه گيري دوره هاي زماني مختلف به كار مي رود. از نظر عملكردي تايمرها را مي توان به دو دسته تقسيم كرد. دسته اول تايمرها، آن هايي هستند كه شمارش واحدهاي زماني آن ها از صفر شروع مي شود و به سمت عدد بزرگتر مي رود كه به اين تايمرها در اصطلاح stopwatch گفته مي شود. دسته دوم آنهايي هستند كه از يك نقطه مشخص زماني به سمت صفر شمارش مي كنند كه به اين ها بيشتر مي توان نام «تايمر» اطلاق كرد.

اگر بخواهيم از ديد صنعتي اين وسيله را تعريف كنيم تايمرها يا رلههاي زماني يكي از وسايل فرمان دهنده مدار هاي كنترل اتوماتيك هستند كه همچون رلههاي كنترلي وظيفه كنترل مدار را براي مدت زمان معيني بر عهده دارند، با اين تفاوت كه رله هاي كنترلي بر كميت هاي الكتريكي نظارت مي كنند، اما رلههاي زماني يا همان تايمرها، وظيفه زمان سنجي و ايجاد تقدم و تاخر را بر عهده دارند. يكي ديگر از تفاوت هاي رله هاي زماني با رله هاي كنترلي اين است كه رله هاي كنترلي نمودارهاي پيوسته دارند اما تايمرها نمودارهايي گسسته دارند. شناخت اين نمودارها و تفسير آن ها و از همه مهم تر توانايي به خدمت گيري آن ها شرط اساسي استفاده از آن هاست.

در مقاله قبلي با تايمرهاي مكانيكي، الكترومكانيكي، نيوماتيكي، هيدروليكي، بيمتال و الكترونيكي آشنا شديد.
تايمرها دسته بندي هاي متفاوت تري نيز دارند :
الف- تايمرهاي يك زمانه و دو زمانه
ب- چند عملياتي يا مولتي فانكشن و تك عملياتي
ج- چند زمانه يا مولتي رنج و تك رنج
د- مولتي ولت و ولتاژ ثابت
ه- كتابي، مينياتوري، سوكتي، سيگنالي و غيره
در صورت انتخاب بجاي يك تايمر، علاوه بر ساده سازي مدارها، سرعت مونتاژ تابلو زياد شده ، قطعات و هزينه كم و مدار ساده و ايمن مي گردد . بعنوان مثال، در طراحي تابلو ستاره – مثلث، پيش از اين از تايمر تاخير در وصل معمولي در كنار چند كنتاكت كمكي و مداري پيچيده استفاده مي شد . امروزه با تايمرهاي ستاره – مثلث ، تابلويي بسيار ساده و با سيم كشي كم، امن، بدون نياز به كنتاكتهاي كمكي و البته با سرعت قابل ساخت است.

منبع: آلينداس

­

آشنايي با رله

رله يك كليد الكترومكانيكي است كه شامل يك آهنرباي الكتريكي و يك سري اتصالات مي باشد. رله‌ها را در اكثر تجهيزات الكتريكي مي توان يافت. به عنوان مثال برخي از كامپيوتر‌هاي اوليه نيز از رلهها براي ايجاد گيت‌هاي منطقي استفاده مي‌كرده‌اند.

ساختار رله:
هر رله داراي چهار قسمت اصلي مي باشد:
1) آهنرباي الكتريكي
2) تيغه يا armature كه مي‌تواند به وسيله‌ي آهنرباي الكتريكي جذب شود.
3) فنر
4) و يك سري اتصالات الكتريكي
وقتي كه رله‌ها را خريداري مي‌كنيد بايد نسبت به چند متغير دقت داشته باشيد:
1. ولتاژ و جرياني كه براي حركت دادن تيغه لازم است.
2. ولتاژ و جريان بيشينه‌اي كه مي‌تواند در تيغه و اتصالات آن به وجود آيد.
3. تعداد تيغه‌ها (به طور كلي 1 يا 2)
4. تعداد اتصالات تيغه‌ها (به طور كلي 1‌يا 2)
5. نوع اتصال كه مي تواند معمولاً باز (NO ,normally open) يا معمولاً بسته (NC ,normally closed) باشد.

كار‌برد‌هاي رله:
مزيت استفاده از رلهها اين است كه با استفاده از توان كم، مي توان مداري با توان بسيار بيشتر را وصل كرد به عنوان مثال به وسيله‌ي يك رله و با استفاده از ولتاژي به اندازه 5V و جريان 50mA مي‌توان مداري با ولتاژ 120VAC و 2A را وصل كرد.
در مواقعي كه بايد توان زيادي ايجاد شود، رله‌ها معمولاً به صورت آبشاري استفاده مي شوند به طوري كه يك رله كوچك، توان لازم را براي يك رله‌ي بسيار بزرگتر را ايجاد كرده و رله دوم مداري با توان بيشتر را وصل مي‌كند.

منبع: آلينداس

­

شركت زيمنس

ورنر وان زيمنس در سال 1847 و با طراحي يك دستگاه تلگراف ابتدايي شركت زيمنس را پايه‌گذاري كرد. تنها به فاصله يك سال از تاسيس شركت زيمنس، اين شركت قراردادي را براي نصب خطوط تلفن بين برلين و فرانكفورت با دولت امضا كرد. زيمنس توانست با موفقيت و در زمان مقرر از عهده انجام تعهدات خود برآيد. اجراي اين پروژه براي شركت نوپاي زيمنس موفقيت بزرگي محسوب مي‌شد. در 1853 زيمنس قراردادي براي نصب شبكه تلگراف در روسيه منعقد كرد. اين شبكه عظيم فاصله 10000 كيلومتري فنلاند تا كرايمي ‌(در اوكراين امروزي) را پوشش مي‌داد. قرارداد زيمنس با دولت روسيه تامين خدمات نگهداري شبكه تلگراف را نيز در برمي‌گرفت.

حوزه فعاليتهاي تحقيق و توسعه در زيمنس بسيار گسترده و متنوع است. از جمله مواد نوين، روشهاي بيومتري، تجهيزات نوين آناليز در پزشكي، بهداشت ديجيتال، ماشين ها و شبكه‌هاي هوشمند، نرم‌افزار، فناوري حسگرها، منابع نوري جديد، روبوت‌ها، انرژي‌هاي تميز، خدمت از راه دور و تداركات و پشتيباني. در ۱۰۰ سال گذشته، محققان زيمنس اولين لامپ پايدار را براي استفاده در فيلامان روشنايي ابداع كردند.
­

فوجي الكتريك در سال 1923 در راستاي يك طرح سرمايه‏ گذاري و انتقال تكنولوژي ميان دو شركت فوروكاوا الكتريك از شركت‏هاي تابعه فوروكاوا زيباتسو و زيمنس اي جي بنيان نهاده شد. نام فوجي از تركيب دو جز Fu و Ji كه از ابتداي دو اسم فوروكاوا و زيمنس گرفته شده، ساخته شده است چرا كه تلفظ آلماني زيمنس در زبان ژاپني Jiimensu نوشته مي‏ شود. در سال 1935 دپارتمان تلفن فوجي الكتريك با نام فوجي سوشينكي از آن جدا شد كه هم اكنون با نام فوجيتسو فعال است.

اين شركت امروزه در زمينه توليد تجهيزات اتوماسيون صنعتي مانند PLC، HMI، سيستم‏ هاي كنترل فرآيند، Clean Room، درايو، موتور، سيستم‏ هاي سروو، نيمه رساناها، UPS، PCS و يكسوكننده ‏هاي ظرفيت بالا فعال است.

منبع: آلينداس

­

شركت امرن

شركت امرن يك شركت الكترونيكي است كه مقر اصلي آن در كيوتو ژاپن قرار دارد. امرن در سال 1933 توسط كازوما تاتيسي پايه‏ گذاري و در سال 1948 ثبت گرديد. نام شركت از مكاني در شهر كيوتو به نام امورو (Omuro) اخذ شده است. كسب و كار اصلي امرن توليد و فروش تجهيزات، قطعات و سيستم ‏هاي اتوماسيون مي‏ باشد اما اين شركت عموماً با تجهيزات پزشكي خود مانند دماسنج‏ هاي ديجيتال و پايش فشار خون شناخته مي ‏شود.

كمــپاني امرن (واقع در شـهر كيوتو ژاپن، با رياســت يوشيهيتو يامادا) به عنوان بــرنده جايزه بــزرگ «بهبود كيفيت محصولات» در سال 2014 انتــخاب شد. ايـــن انتخاب توسط بورس اوراق بهادار توكيو (Tokyo stock exchange) صورت گرفت. در سال 2014 حدود 3400 كمپاني در اين ليست اوليه حضور داشتند كه در نهايت جايزه بزرگ به كمپاني امرن رسيد.

بخش اتوماسيون صنعتي كمپاني امرن به تازگي از سوئيچ هاي پوش باتن سري A22N/A30N خود رونمايي كرد. اين مدل ها جمع و جور هستند، كار كردن با آن ها آسان است، ايمن هستند و به راحتي در محل مورد نياز نصب مي شوند. با استفاده از اين سري پوش باتن ها، در استفاده از فضا صرفه جويي مي شود، نگهداري از آن ها آسان است و همچنين كار كردن با آن از امنيت بالايي برخوردار است.

بدنه كوتاه:
در اين سري از پوش باتن هاي امرن از اندازه و ضخامت پنل با استفاده از يك بدنه كوتاه كاسته شده است.
30% از مدل هاي قبلي كوتاه تر است.
• بدنه كوتاه شده با وجود افزايش تعداد نقاط اتصال
• بدنه كوتاه حتي براي سوئيچ هاي 30 ميلي متري

نصب و سرهم بندي ساده:
در نصب و راه اندازي اين سري نوآوري هاي بسياري صورت گرفته است كه كار با آن را فوق العاده راحت مي كند.
به راحتي و با كشيدن يك قطعه قفل مي شود.
• سيم كشي راحت و آسان
• باز و بسته كردن راحت و آسان
• اتصالات متقارن در چپ و راست
• سنجش ايمني: محافظت با اثر انگشت

منبع: آلينداس

­

Junction Box

سنسورها يكي از قطعات مهم در اتوماسيون و به صورت كلي در صنعت هستند. سنسورها انواع مختلفي دارند كه به عنوان نمونه مي توان به سنسور حضور، سنسور دما، سنسور وزن و ... اشاره نمود.
سنسور وزن يا لودسل به منظور اندازه گيري وزن به كار مي رود. لودسل ها انواع مختلفي دارند (مطلب انواع لودسل ها را دوباره بخوانيد) كه هر يك براي كاربرد خاصي مورد استفاده قرار مي گيرند. بر اين اساس در صورتي كه باري بر روي لودسل قرار گيرد، لودسل وزن را بر روي نمايشگر نمايش مي دهد
در برخي موارد لازم است براي اندازه گيري وزن جسم مورد نظر بجاي يك لودسل از چندين لودسل استفاده كنيم. به عنوان مثال وقتي قصد اندازه گيري وزن درون يك مخزن را داريم، نياز است از 4 لودسل استفاده كنيم، به اين ترتيب كه هر لودسل را زير يك پايه مخزن قرار دهيم

در اين شرايط مي بايست از Junction box استفاده كرد.

خروجي تمام لودسلها به Junction box مي رود و با هم جمع مي شوند و در نهايت خروجي Junction box به نمايشگر منتقل مي شود.

Junction box ها انواع مختلفي دارند و در تعداد لودسل هايي كه پشتيباني مي كنند تفاوت دارند. به عنوان مثال Junction box شركت Esit قابليت پشتيباني تا 10 لودسل را دارد.

در ديگر مواردي كه از Junction box استفاده مي شود، استفاده در محيط هاي خطرناك است. در اين موارد از Junction box به منظور انتقال سيگنال به محيطي ديگر استفاده مي شود.
منبع: آلينداس
امتیاز : 4 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6
+ نوشته شده در جمعه 5 تير 1394ساعت 19:03 توسط آلینداس | تعداد بازديد : 1822 |

-

سئو چيست؟ 
 
­
خدمات سئو

فعالان عرصه تجارت الكترونيك، آوردن بيننده به سايت را براي موفقيت در دنياي وب و تجارت آنلاين ضروري مي دانند. فرقي هم نمي‌كند كه سايت چه مي‌فروشد و چه خدماتي ارايه مي دهد. اگر سايتي به دنبال فروش كالا يا خدمات و كسب درآمد يا محبوبيت است، بايد بيننده داشته باشد.

كارشناسان خبره فقط طراحي سايت، تضميني براي آمدن بيننده به آن نيست بلكه بايد بينندگان را از طريق تكنيكهاي سئو جذب سايت كرد. بينندگان تنها به دنبال رفع نيازهاي اطلاعاتي خود مي باشند و وظيفه ندارند به هر قيمتي كه شده سايت ما را بيابند. همان گونه كه آمارها نشان مي‌دهند موتورهاي جستجوگر ابزار مناسبي هستند كه خريداران به كمك آنها، كالا يا خدمات مورد نياز خود را مي‌يابند. البته تنها رده‌هاي بالاي نتايج جستجو هستند كه مورد توجه كاربران قرار مي گيرند و آنها به سايت‌هاي ليست شده در اين رتبه‌ها مراجعه مي كنند. بسياري از كاربران دريافته اند كه در اغلب موارد 10 رتبه اول نتايج جستجو مي تواند خواسته آنها را برآورده كند و هنوز هم علاقه دارند كه تنها 10 سايت اول در نتايج جستجو را مرور كنند.

در اين وبلاگ سعي مي‌گردد روش‌هاي مختلف انجام سئو براي يك سايت گفته شده و مقالاتي نيز پيرامون مقوله طراحي وب سايت و سئو آورده شود.

حسابداري چيست؟
­

حسابداري مقوله بسيار ساده و عمومي اي مي‌باشد. نگهداري حساب‌ها، گردش پول، خريد، درآمد و هزينه‌ها همگي حسابداري محسوب مي‌شوند. پس حتي يك خانم خانه‌دار هم در طول زندگي خود بارها به حسابداري مي‌پردازد. حسابداري مي‌تواند به صورت دستي يا با استفاده از نرم‌افزار حسابداري انجام شود.براي كارهاي خانگي از نرم‌افزارهاي كوچك و ساده، و براي كارهاي شركتي از نرم‌افزارهاي پيشرفته و تخصصي استفاده مي‌گردد.

­

نرم افزار حسابداري
پرداخت ماليات از جمله وظايف هر شركت مي‌باشد. پس از پايان سال مالي و مشخص شدن وضعيت سندهاي ثبت شده در طول سال، سود و زيان شركت مشخص گرديده و اظهارنامه مالياتي با اعداد و ارقام حسابداري شركت تكميل مي‌گردد. سپس مميزين به شركت مراجعه و اين اسناد را بررسي مي‌كنند و در صورت نبود ايراد، دفاتر شركت را قبول اعلام كرده و ماليات اعلام شده خود شركت را دريافت مي‌دارند. در غير اينصورت شركت علي الراس محسوب شده و ماليات پرداختني توسط خود مميزين مشخص مي‌گردد.

در اين وبلاگ با مفاهيم مختلف حسابداري آشنا شده و كار با نرم‌افزار حسابداري پيشرو آموزش داده مي‌شود.

­
شش اشتباهي كه مي تواند منجر به حذف سايت شما از نتايج گوگل مي شود
­

آيا مي‌دانستيد كه گوگل مي‌تواند سايت يا وبلاگ شما را از نتايج جستجوي خود محو كند؟!

درحاليكه يك روز سايت شما داراي رتبه‌اي بسيار خوب در ميان نتايج جستجوي گوگل بوده، به ناگاه اين موضوع برعكس شده و حتي تا ناپديد شدن سايت شما در گوگل نيز پيش مي‌رود! به گونه‌اي كه انگار هيچ‌گاه چنين سايتي وجود نداشته است. بدتر از آن اين است كه شما حتي دليل آن را هم ندانسته و نمي‌توانيد كاري براي اين موضوع انجام دهيد.

شش اشتباهي كه مي تواند منجر به حذف سايت شما از نتايج گوگل مي شود

در مقاله زير به اختصار 6 اشتباهي كه منجر به جريمه شدن سايت شما توسط گوگل و محو كردن آن از ميان نتايج جستجو مي‌شود مورد بررسي قرار گرفته است. براي آن كه از خدمات سئو به خوبي برخوردار شويد و طراحي سايت مناسبي داشته باشيد خواندن اين مقاله به شما توصيه مي‌گردد.

1.خريد لينك: مطمئنا با آگهي‌هايي كه در آن‌ها شما را به خريد صدها بك‌لينك در سايت‌هاي ديگر ترغيب مي‌كنند روبرو شده‌ايد. به آن‌ها توجهي نداشته باشيد. گوگل به خوبي سايت‌هايي را كه در آن‌ها به صورت فله‌اي لينك به سايت‌هاي ديگر ايجاد شده را شناسايي و در ليست سياه خود قرار مي‌دهد. قرار گرفتن لينك شما در چنين سايت‌هايي كه بعضا محتواي آن‌ها ارتباطي با محتواي سايت شما ندارد، موجب شناسايي شما به عنوان اسپم و حذف سايت شما از نتايج جستجوي گوگل مي‌شود.

2. ثبت لينك سايت در دايركتوري نامناسب: يكي از راه‌هاي لينك سازي و تبليغات هر سايت، ثبت لينك آن در دايركتوري‌ها مي‌باشد. بعضي دايركتوري‌ها بسيار معتبر هستند. آن‌ها لينك هر سايتي را قبول نمي‌كنند و قبل از پذيرفتن و درج هر لينك نسبت به بررسي و اعتبار سنجي آن اقدام مي‌كنند. اما گروهي از دايركتوري‌ها نيز هستند كه هر گونه لينكي را پذيرفته و توجهي به نوع و مشخصات آن سايت نمي‌كنند. قرار گرفتن لينك سايت شما در ميان انبوهي از لينكها كه بعضا ممكن است مطالب به درد نخور و بي‌ارزش در خود داشته باشند باعث مي‌شود سايت شما از ديدگاه گوگل در رده همان سايت‌هاي بي‌ارزش قرار گرفته و از ميان نتايج جستجو خارج گردد.

3. استفاده از روش بازاريابي مقاله‌اي: زماني يكي از روش‌هاي سئو اين بود كه يك مقاله را به چندين حالت و با استفاده از كلمات مختلف مي‌نوشتند و آن را در سايت‌هاي مختلف پخش كرده و به سايت خود لينك مي‌دادند. اما با توجه به تغيير و تحولات فراوان در الگوريتم‌هاي گوگل و باهوش‌تر شدن آن، در حال حاضر گوگل به خوبي متوجه يكي بودن مقاله شده و لينك خروجي آن را به عنوان اسپمر شناسايي مي‌كند.

4. پر كردن صفحه از كلمات كليدي: بعضي افراد براي اينكه صفحه مورد نظرشان با يك كلمه كليدي به رتبه بهتري در گوگل دست يابد، متن خود را از آن كلمه كليدي پر مي‌كنند. اين كار نه‌تنها جوابگو نمي‌باشد بلكه موجب مي‌شود گوگل آن صفحه را به هجو نگاري متهم كرده و جريمه كند. وجود كلمه كليدي در متن قسمت ناچيزي از الگوريتم گوگل را تشكيل مي‌دهد. بهتر است به جاي انرژي گذاشتن روي استفاده بي‌شمار از كلمات كليدي، متن‌هاي جديد و به روز بيشتري پيرامون آن كلمه كليدي نوشته و تا مي‌توانيد در سايت‌هاي ديگر به آن كلمه كليدي لينك ايجاد كنيد.

5. انكور تكست يا متون لنگري نامتعارف و غير طبيعي: اين مورد نيز مانند مورد قبلي يكي ديگر از مواردي است كه افراد قسمت كوچك و كم‌ارزش‌تري از الگوريتم گوگل را به ميزان زيادي مورد استفاده قرار مي‌دهند. انكور تكست متني است كه درون يك لينك جا گرفته است. هنگامي كه موس روي يك لينك برده مي‌شود توضيح كوچكي پديدار مي‌گردد كه به آن متن لنگري مي‌گويند. زماني كه گوگل مي‌خواهد تصميم بگيرد كه متن شما را با چه كلمه كليدي رتبه بندي كند، يكي از سرنخ هايش همين انكور تكست‌ها مي‌باشد. با توجه به اينكه افراد مختلف از يك انكور تكست مشخص براي لينك‌هاي شما استفاده نمي‌كنند، چنانچه شما خود به توليد لينك و يك انكور تكست براي آن اقدام كنيد، گوگل متوجه مي‌شود كه شما مشغول كلاه گذاشتن بر سر او بوده و در نتيجه شما را جريمه كرده و وارد ليست سياه خود مي‌گذارد.

6. لينك‌هاي شكسته: چنانچه لينك‌هايي كه در طراحي سايت شما وجود دارند شكسته و نامعتبر باشند، يعني به سايتي منتهي شوند كه آدرس آن سايت تغيير يافته و يا ديگر وجود نداشته باشد، اين امر موجب جريمه شدن سايت شما توسط گوگل مي‌شود. علت هم اين است كه براي گوگل به روز بودن يك سايت اهميت زيادي دارد. بنابراين صاحب سايت بايد مداما نسبت به چك كردن لينك‌ها و در صورت لزوم تصحيح يا پاك كردن آن‌ها بپردازد.

­

­
چگونه سايت‌تان را در برابر تغييرات الگوريتم‌هاي گوگل مصون بداريد؟
 
­
چگونه سايت تان را در برابر تغييرات الگوريتم هاي گوگل مصون بداريد

هر آپديتي كه در الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو ايجاد مي‌شود، علي‌الخصوص در مورد آپديت‌هاي الگوريتم مشهور پاندا، يكي از عوامل اصلي ايجاد استرس در هر مدير سايتي مي‌باشد. چرا كه اغلب اين آپديت‌ها همانند زلزله رنكينگ و رتبه سايت شما را بالا پايين كرده و تمام تلاش‌هاي شما را براي افزايش رنكينگ سايت‌تان از بين مي‌برد. از آنجايي كه اين تغييرات اجتناب ناپذير بوده و در برابر آن‌ها كاري از دست شما برنمي‌آيد، اقداماتي هستند كه مي‌توانيد براي كم‌اثر كردن اين تغييرات انجام دهيد. اساسا باور بر اين است كه اگر شما از بهترين روش‌هاي سئوي كلاه سفيد استفاده كنيد از اثرات اين آپديت‌ها در امان خواهيد بود، اما واقعيت اينگونه نيست. در اينجا تعدادي پيشنهاد به علاوه چند روش خوب سئوي كلاه سفيد داده مي‌شود كه چطور آسيب‌پذيري سايتتان را در برابر تغييرات الگوريتمهاي موتورجستجوگر كاهش دهيد.

به هر حال قبل از اينكه با اين مراحل آشنا شويم، اين را روشن كنيم كه تمامي نوسانات ايجاد شده در ترافيك سايت نتيجه آپديت الگوريتم‌هاي موتور جستجو نيست. اغلب اين نوسانات عادي هستند، مثل نوسانات فصلي كه ناشي از تغيير زمان هستند. كنترل چنين تغييراتي سخت‌تر است زيرا همانند آپديت الگوريتم موتور جستجو، از كنترل شما خارج هستن و براي همين هم آن‌ها را در اينجا توضيح نخواهيم داد.

1. روي كلمات كليدي هدف خود تمركز كنيد

وقتي شما قصد بالا بردن ترافيك ورودي از موتورهاي جستجو را داريد، اولين ايده شما ممكن است اين باشد كه اگر روي كلمات كليدي بيشتري كار كنيد، ترافيك بيشتري هم دريافت خواهيد كرد. اين امر امكان دارد (علي‌الخصوص اگر كلمه‌هاي كليدي خيلي با هم مرتبط نباشند) اما لزوما هم اينطور نمي‌باشد.
شايد تصور كنيد كه وقتي تعداد كلمه‌هاي كليديتان را افزايش دهيد ترافيك سايت را بالا برده‌ايد ولي در واقع اين موضوع برعكس است. اين كلمه‌هاي كليدي جديد كلمات قبلي شما را كمرنگ نموده و در نتيجه ممكن است مقداري از ترافيكي كه قبلا داشته‌ايد را از دست بدهيد. بنابراين قبل از اينكه روي كلمات كليدي جديد برنامه‌ريزي كنيد، هميشه آماده باشيد كه نتايج از حد انتظار شما ضعيف‌تر باشند.

2. استفاده از كلمات كليدي طولاني‌تر (بين دو تا 5 كلمه)

كلمات كليدي طولاني معمولا سرسري گرفته مي‌شوند چرا كه به اندازه همتاهاي كوتاه‌تر خود افزايش ترافيك ندارند. با اين حال، اين كلمات كليدي در برابر تغييرات الگوريتم‌ها تحمل بيشتري از خود نشان مي‌دهند. ترافيك حاصل از كلمات كليدي طولاني ثبات بيشتري دارند زيرا بر سر آن‌ها رقابت كمتري وجود دارد.

3. استفاده از كلمات كليدي با رقابت كمتر

كلمات كليدي كه رقابت بر سر آن‌ها كمتر است مي‌تواند طولاني نباشد ولي در برابر آپديت‌هاي موتور جستجو هم آسيب‌پذيري كمتري دارد. توضيح اين موضوع هم ساده است. مثلا اگر 10 تا سايت براي يك كلمه كليدي با هم رقابت كنند، حتي اگر گوگل الگوريتم‌هايش را آپديت كند و نتايج تغيير كنند، بدترين اتفاقي كه ممكن است براي شما بيفتد اين است كه در رده دهم قرار بگيريد، كه خيلي بهتر از اين است كه در بين صد سايت دوم باشيد؛ اتفاقي كه امكان دارد براي كلمات كليدي كه صدها سايت بر سر آن‌ها رقابت مي‌كنند بيفتد.

4. آپديت محتواي سايت به صورت مرتب

فواصل طولاني بين پست‌هاي جديد مي‌تواند منجر به دفن سايت شما شود! حتي در مورد كلمات كليدي كه هميشه سايت شما را در رتبه خوب قرار مي‌دهند و حتي اگر الگوريتم‌هاي گوگل به هيچ عنوان آپديت نشوند. از آنجايي كه زمان مي‌برد تا يك پست جديد به رتبه خوبي دست پيدا كند، نمي‌توانيد با گذاشتن مطالب جديد جلوي اين تغييرات را راحت و دائمي بگيريد. اما محتواي جديد مثل خون تازه‌اي در رگ‌هاي سايت است و باعث آوردن ترافيك و ورودي مي‌شود. همانطور كه بارها ذكر شد، بهتر است هر هفته يا حتي هر ماه يك‌بار مطلب جديد گذاشته شود تا اينكه ماه‌ها محتواي سايت تغيير نكرده و بعد در يك زمان 20 مطلب جديد گذاشته شود.

5. گرفتن بك‌لينك فقط از سايت‌هاي قدرتمند

روزگاري كه هر بك‌لينكي خوب بود به تاريخ پيوست. در حال حاضر لينك‌هاي موجود در سايت‌هاي ضعيف يا غير مرتبط مي‌تواند آسيب بدي به سايت شما وارد كند. به همين دليل مي‌بايست از سايت‌هايي با رتبه بالاتر لينك گرفته شود. علاوه بر اسمي كه اين سايت‌ها در كرده‌اند، رتبه خود را همواره حفظ مي‌كنند و در نتيجه رتبه سايت شما هم كمتر تحت تاثير قرار مي‌گيرد. همچنين زماني كه يك ليست از سايت‌هاي درجه يك لينكي را قرار مي‌دهند براي نگه‌داشتن رتبه خودشان آن لينك را كمتر حذف مي‌كنند.
براي جلوگيري از لينك شدن توسط سايت‌هاي ضعيف، مي‌توانيد از ابزارهاي متنوعي براي كشف اينكه چه سايتي شما را لينك كرده است استفاده كنيد. زماني كه به لينكي كه آن را نمي‌خواهيد برخورد كرديد با مدير سايت مورد نظر تماس گرفته و از او بخواهيد تا لينك شما را حذف كند.

6. تبليغات در رسانه‌هاي اجتماعي

ضرب‌المثلي هست كه مي‌گويد تمام تخم‌مرغ‌هاي خود را در يك سبد قرار ندهيد. لازم نيست تمام ترافيك خود را از موتورهاي جستجو به دست بياوريد. زماني كه شروع به متنوع كردن منابع ترافيكي خود مي‌كنيد، اولين گزينه استفاده از سيستم PPC (Pay per click) يا پرداخت به ازاي هر كليك مي‌باشد كه هزينه‌بر است اما معمولا ترافيك هدف‌دار به سايت مي‌آورد و گزينه دوم رسانه‌هاي اجتماعي هستند. سايت‌هايي نظير فيس‌بوك، توئيتر، تامبلر و غيره رايگان هستند و مي‌توانند براي شما ترافيك زيادي در بر داشته باشند، البته به شرطي كه پست‌هاي شما عمومي باشند. به‌هر حال، ترافيك ورودي شبكه‌هاي اجتماعي معمولا هدف‌دار نيستند ولي راه فرعي با دوامي هستند.
ممكن است سايت شما گاهي از تغييرات الگوريتم هاي موتورهاي جستجو نفع ببرد، چرا كه اين تغييرات رقباي شما را پايين‌تر كشيده و شما بدون هيچ تلاشي در رتبه جستجوي بالاتري قرار ‌مي‌گيريد، اما اين شانس بسيار ضعيف است و نمي‌شود روي آن حساب كرد. اگر نمي‌خواهيد تاثيرات منفي تغييرات الگوريتم را خيلي تجربه كنيد، بايد بسيار فعال بوده و مواردي را كه در اين مقاله گفته شد را به كار بگيريد. متاسفانه حتي با وجود اين كارها هنوز هم نمي‌شود گفت كه شما كاملا در امان هستيد اما حداقل اين دلداري را مي‌شود داد كه شما آنچه بايد را انجام داده‌ايد.

امتیاز : 3 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6
+ نوشته شده در جمعه 5 تير 1394ساعت 19:02 توسط آلینداس | تعداد بازديد : 1676 |

-

سئو بهينه سازي سايت
­
سئو بهينه سازي سايت

شايد بارها با اين جمله يا جملاتي از اين دست برخورد كرده باشيد: چكار كنم تا در موقع جستجوي كلمه‌اي ابتدا سايت من نمايش داده شود؟ اين سوال و سوالاتي از اين دست باعث شد روشهايي بوجود بيايد تا در هنگام جستجوي كلمه يا كلماتي خاص، سايت دلخواه ما در ابتدا نمايش داده شود. به مجموعه روشهايي كه باعث اين امر مي‌شود سئو (SEO) گفته مي‌شود. در واقع سئو مجموعه فرايندهايي است كه باعث بهبود رتبه در موتورهاي جستجو و افزايش تعداد بازديد كنندگان از يك سايت مي‌شود. اما افزايش تعداد بازديد كنندگان چگونه اتفاق مي‌افتد؟ به عنوان مثال سايت‌هاي خبري زيادي در كشور وجود دارند كه شايد همزمان مطلبي را درج كرده باشند. حالا اگر اين مطلب جستجو شود كدام‌يك از اين سايت‌ها ابتدا نمايش داده مي‌شود؟

براي اين كار روشهايي وجود دارد كه باعث مي‌شود اگر مطلب خاصي جستجو شد، با اينكه عين اين مطلب در وب‌سايتهاي ديگر نيز وجود دارد، ولي يك سايت خاص در ابتداي جستجو نمايش داده شود. يكي از اين روشها بهبود وب‌سايت ميباشد. بهبود وب‌سايت شامل آناليز وب سايت آناليز كلمات كليدي، تغيير ساختار Layout، رفع لينكهاي معيوب و مشكلات CSS، بهينه سازي تصاوير و حجم وب سايت و ... ميباشد. اين در واقع اولين گام براي شروع سئوي سايت مي‌باشد. يعني در ابتدا مي‌بايست براي يك سايت شرايطي را مهيا نمود تا استانداردهاي لازم را جهت جستجو داشته باشد.

همانطور كه مي‌دانيد موتورهاي جستجو براي تشخيص كلمات مورد جستجو از الگوريتمهايي پيروي ميكنند. آنچه كه در اين الگوريتم‌ها اهميت دارد، مواردي نظير طراحي سايت به صورت صحيح، تعداد بازديد كنندگان، لينكهاي مرتبط و مواردي از اين دست مي‌باشد كه انجام هر كدام از اين موارد نيازمند دانش و تخصص خاصي در اين رابطه مي‌باشد. در اين راستا شركت به‌سامان پيشرو رايانه با استفاده از تجربه و تخصص بخش فني خود، اقدام به ابداع روشهايي نموده كه موفقيت در زمينه سئو را تضمين مي‌نمايد. براي نمونه ميتوان كلمات زير را مثال زد:

خدمات سئو

خدمات seo

نرم افزار حسابداري

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری

نرم افزار انبار

­
فروشگاه اينترنتي
 
­
فروشگاه اينترنتي

سبك زندگي امروزي باعث شده تا انسانها هر چه بيشتر به سمت استفاده از اينترنت در جهت پيشبرد اهداف روزمره‌شان پيش بروند. اين اهداف ممكن است در زمينه كاري يا موارد ديگر باشد. يكي از مواردي كه روز به روز اهميت آن بالاتر رفته و فروشندگان به سمت آن سوق پيدا كرده‌اند، استفاده از فروشگاه الكترونيكي جهت فروش محصولات هر شركت مي‌باشد. اين نوع فروش كه به خصوص در چند سال اخير در ايران نيز رواج پيدا كرده، داراي مزاياي زيادي بوده كه از جمله مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:

1- عدم صرف وقت جهت رفتن به فروشگاه فروشنده و اتلاف وقت و هزينه در اين رابطه
2- كاهش رفت و آمد غير ضروري در سطح شهر و ...
3- سرعت برقراري ارتباط بين خريدار و فروشنده
4- امكان بررسي محصولات بدون وجود عامل مزاحم
5- خريد بدون واسطه و سهولت دريافت كالا بعد از خريد

با توجه به موارد مورد اشاره و افزايش روز افزون فروشگاه‌ اينترنتي، تشخيص اينكه از كدام فروشگاه و چه محصولي خريداري شود كم كم تبديل به مساله‌اي براي خريداران شده است كه بتوانند كيفيت محصول خريداري شده و هم‌چنين كيفيت خدمات فروشنده را نسبت به ديگر فروشگاه‌ها تشخيص بدهند. طراحي فروشگاه اينترنتي از جمله خدمات قابل ارائه شركت هاي طراحي سايت مي‌باشد.


­

نرم افزار حسابداري پيشرو
­
­

معرفي نرم افزار حسابداري

­

نرم افزار حسابداري پيشرو به علت ساختار ساده ثبت سند و امكان ورود كدينگ حسابداري توسط كاربر برنامه يا استفاده از كدينگ استاندارد پيش ‌فرض موجود در برنامه و همچنين برخورداري از گزارشات متنوع حسابداري، به كاربران مالي با هر سطحي از دانش حسابداري امكان مي‌دهد تا با ثبت كليه عمليات مالي شركت و اخذ گزارشات متنوع امتياز ويژه‌اي نزد مديريت شركت خود اخذ نموده و در نهايت از بزرگترين آزمون حسابداري كشور كه دفاع در برابر مميزين مالياتي مي‌باشد سربلند بيرون بيايند.

­

بخشي از امكانات سيستم حسابداري پيشرو

• دسته بندي حساب ها تا هشت سطح به طور جداگانه
• درختواره گردش حسابها بر اساس كليه سطوح حسابداري
• امكان تعيين تعداد ارقام كد در هر يك از سطوح و كنترل آن
• امكان مشخص كردن ماهيت حسابها در حين تعريف سر فصل حسابها
• امكان اضافه كردن نام لاتين براي كليه حسابها جهت اخذ گزارشات لاتين
• تعريف نامحدود دوره هاي مالي با بازه دلخواه و كار با آنها به طور موازي
• تقويم هوشمند جهت جلوگيري از صدور سند در ايام تعطيل
• تعريف انواع سند و امكان گزارشگيري به تفكيك انواع سند
• امكان صدور سند تسعير ارز به صورت ميان دوره و پايان دوره
• طبقه بندي اسناد به چهار حالت غير تراز،عادي، تاييد شده و قطعي
• امكان تعريف ارزهاي مختلف و صدور سند ارزي در هر آرتيكل و گزارشگيري از آن
• امكان تعريف و استفاده از شرح هاي استاندارد جهت تسريع در عمليات ورود اطلاعات و صدور اسناد
• امكان تعريف چند شركت و صدور سند جهت هر شركت و گزارشگيري به صورت جداگانه يا مجموع شركت‌ها
• كنترل طول كدينگ سيستم در تعريف سر فصل حسابها و شماره پيشنهادي به كد حساب توسط سيستم
• مشاهده ي گردش حساب به همراه جزئيات گردش در تمامي قسمت هاي برنامه
• جستجو در سطح سطر يا سند با استفاده از انواع فيلترها
• امكان كپي يا ادغام اسناد در يك سند واحد به صورت دستي يا اتوماتيك
• امكان تراز نمودن سند با استفاده از درج رقم تراز كننده آن با زدن دكمه Space
• امكان بازگرداندن اسناد و يا آرتيكل هاي حذف شده و يا تغيير كردن توسط كاربر
• مرتب سازي شماره ي سند بر اساس تاريخ به صورت دستي يا اتوماتيك
• استفاده از كد عطف،كد فعلي و كد قبلي سند جهت ردگيري اسناد
• امكان كپي و انتقال آرتيكل هاي يك سند به سند ديگر
• اضافه كردن ضمايم به يك سند با استفاده از اسكنر
• امكان تأييد يك يا دو مرحله اي در اسناد
• تأييد اسناد به صورت گروهي يا مجزا
• امكان كپي سند حسابداري در يك سند جديد
• ارسال و دريافت سند از طريق فايل
• امكان كپي شرح يك سطر به آرتيكل‌هاي بعدي
• انتقال حساب ها از سال مالي به سال مالي جديد
• امكان مشاهده ي ورود و خروج كاربران به سيستم و كارهاي انجام شده

­

گزارش‌هاي نرم افزار حسابداري مالي پيشرو:

• گزارشات ماتريسي و نموداري
• گزارش ترازنامه و گزارش تراز مالي
• امكان گزارشگيري از سطح پروژه و مركز هزينه
• امكان مقايسه تراز آزمايشي دو سال در يك گزارش
• امكان طراحي گزارشات سود و زيان و ترازنامه بصورت دلخواه
• گزارش دفاتر كل، معين، معين2، تفصيلي، تفصيلي شناور به تفكيك يا به تجميع حساب‌ها
• گزارش دفتر روزنامه به‌صورت روزانه يا ماهانه طبق فرمت مورد تاييد دارايي جهت دفتر روزنامه نويسي
• گزارش مرور حساب ها جهت گزارشگيري از بالاترين سطح (گروه تراز آزمايشي) تا پايين ترين سطح در بازه‌هاي زماني دلخواه
• گزارش حساب‌ها نسبت به يكديگر، گزارش حساب معين نسبت به تفصيلي‌، گزارش حساب تفصيلي نسبت به تفصيلي شناور
• امكان نمايش گردش حساب در تمام قسمت هاي برنامه با زدن كليد F8 روي كد حساب مورد نظر
• امكان گروه بندي سطور جهت مطابقت با فرمت دفتر كل نويسي
• امكان مشاهده گزاراشات انجام شده در گزارش مرور حسابها
• قابليت گزارشگيري به دو زبان انگليسي و فارسي

­

استانداردهاي خريد نرم‌افزارهاي حسابداري
­
­
استانداردهاي خريد نرم‌افزارهاي حسابداري

تكنولوژي در حال حاضر نقش بسيار مهمي را در تجارت ايفا مي كند. افزايش حجم فعاليتهاي تجاري بدون توسعه نرم افزارهاي كامپيوتري امري ناممكن به نظر ميرسد. هم اكنون تعداد زيادي نرم افزار حسابداري در بازار وجود دارند كه هر يك داراي امكانات و قيمت متنوعي مي‌باشند. اما در هنگام خريد نرم افزار حسابداري چه نكاتي را بايد درنظر گرفت و چه استانداردهايي براي يك نرم افزار حسابداري وجود دارند؟

اصولا در تمامي برنامه‌هاي حسابداري فرم‌هاي مشتركي نظير فرم ثبت سند حسابداري، تعريف كدينگ حسابداري، فرم ثبت فاكتور خريد و فاكتور فروش ، ثبت چك‌هاي و اسناد دريافتني و پرداختني ، فرم‌هاي مربوط به رسيد انبار و حواله انبار ، تعريف واحد سنجش و ... وجود دارد. آنچه حائز اهميت است امكاناتي است كه در هر يك از فرم‌ها وجود دارد و آيا اين امكانات جوابگوي نيازهاي شركت استفاده كننده مي‌باشد. مثلا اگر شركت شما در حد يك خريد و فروش ساده كار ميكند، وجود فيلدهاي كل، معين و تفصيلي در فرم ثبت سند حسابداري، و فرم خريد و فروش كه همزمان ورود و خروج كالا را نيز ثبت ميكند جواب كار شما را مي‌دهد. اما اگر شركت شما به‌صورت پروژه‌اي كار ميكند، به فيلد تفصيلي شناور در حسابداري و رسيد و حواله در انبار و فرم انتقال انبار به انبار و انبار گرداني نياز داريد.

از طرفي ديگر در نظر گرفتن امكاناتي مطابق با قوانين معاملات تجاري و سازمان مالياتي در هر نرم‌افزار ضروري مي‌باشد. وجود گزارشات تراز مالي، دفاتر كل و روزنامه در حسابداري، و فيلدهاي ثبت ماليات بر ارزش افزوده و چاپ رسمي دارايي در فاكتورهاي خريد و فروش از جمله اين امكانات مي‌باشند.

مسئله ديگر سرعت و امنيت در ورود اطلاعات مي‌باشد. شركتي كه در طول روز فقط 10 فاكتور و سند در سيستم ثبت ميكند و شركتي كه در روز مداما مشغول ورود اطلاعات مي‌باشد از نظر نياز نرم‌افزاري با هم متفاوت مي‌باشند. بانك اطلاعاتي مورد استفاده نرم افزار نقش مهمي را در اين امر ايفا مي‌كند. مثلا بانك اطلاعاتي اكسس از لحاظ سرعت و امنيت نگهداري اطلاعات بسيار ضعيف مي‌باشد. در مقابل بانك اطلاعاتي SQL Server در اين زمينه بسيار قوي عمل ميكند و امكانات بي‌شماري نظير بك‌آپ گيري اتوماتيك از اطلاعات شركت در زمان تعيين شده توسط خود شركت دارد كه درصورت استفاده نرم‌افزار از اين امكانات، برنامه بيش از پيش ارزش پيدا ميكند.

در نهايت، نحوه خدمات رساني و پشتيباني از نرم افزار از لحظه فروش تا آموزش و استقرار كامل سيستم در شركت‌ها بسيار مهم مي‌باشد. زماني كه صرف مي‌شود تا مشكلي كه براي شما پيش آمده رفع گردد معيار امتياز دهي به پشتيباني يك شركت مي‌باشد. ميزان آزاد بودن خطوط پشتيباني و استفاده از امكاناتي كه بتوان از طريق اينترنت به سيستم مشتري وصل شده و مشكل را رفع نمود يكي از برتري‌هاي پشتيباني محسوب مي‌گردد. بهتر است هنگام خريد ليستي از مشتريان يك شركت نرم افزاري را تهيه و با آنها تماس گرفت و از نحوه پشتيباني آن شركت در طول مدت بهره‌برداري از نرم آفزار سوال نمود.

در آخر پيشنهاد مي‌شود حتما متناسب با ميزان فعاليت خود براي نرم‌افزار خريداري شده هزينه كنيد. چنانچه كار شما كم و سبك مي‌باشد از نرم‌افزارهاي با هزينه پايين استفاده كنيد و چنانچه كار شما سنگين و حجم مبادلات آن بالا مي‌باشد سراغ نرم افزارهايي با امكانات بيشتر و داراي بانك اطلاعاتي قوي‌تر كه انجام تغييرات را در نرم‌افزار مي‌پذيرند برويد. لازم به ذكر است طول مدت پشتيباني كه در هنگام عقد قرارداد در آن ذكر مي‌شود مهم نيست بلكه كيفيت اين خدمات بايد مورد توجه قرار گيرد. شركت‌هايي كه هزينه پشتيباني را در زماني كه كاري براي شما انجام مي‌دهند، ميگيرند به كمتر شدن هزينه صرف شده براي نرم‌افزار به شما كمك ميكنند.


­

تنوع نرم افزار هاي حسابداري
­

نرم افزار حسابداري، نرم افزاري است كه تراكنش‌هاي مالي يك شركت را نظير حساب‌هاي پرداختني و دريافتني، حقوق و تراز آزمايشي ثبت و پردازش مي‌كند. اين نرم‌افزار به عنوان سيستم اطلاعات مالي عمل مي‌كند و ممكن است توسط خود اعضاي يك شركت نوشته و توسعه يافته باشد، يا از يك شركت توليد كننده خريداري شود و يا سيستم خريداري شده‌اي باشد كه در داخل شركت توسعه مي‌يابد. همچنين يك نرم افزار حسابداري مي‌تواند به صورت آنلاين و تحت وب عمل كند، و دسترسي به آن در هر زماني از هر جايي كه به اينترنت متصل است امكان پذير باشد، يا به صورت درون شبكه (Local) يا تحت شبكه روي كامپيوترها نصب شده و تنها از طريق همان شبكه قابل دسترسي باشد.

نرم افزار حسابداري ارزي

­

­

­

نرم افزارهاي حسابداري بر اساس امكانات، تعداد زيرسيستم‌ها و همچنين قيمت داراي تنوع مي‌باشند. بعنوان مثال نرم‌افزار حسابداري مالي تنها به ثبت اسناد مالي پرداخته و كليه تراكنش‌هاي يك شركت نظير خريد و فروش، حساب‌هاي جاري و حقوق پرسنل را به صورت آرتيكل هاي حسابداري ثبت مي‌كند، از آن‌ها گزارش تراز مالي تهيه كرده و در نهايت سال مالي را اختتام داده و به پر كردن اظهارنامه مالياتي آن شركت و نوشتن دفاتر روزنامه و كل و معين ختم مي‌گردد. درحالي‌كه نرم‌افزارهاي انبار، خريد و فروش، خزانه‌داري، حقوق و دستمزد و ... نيز وجود دارند كه هر كدام به صورت اختصاصي داراي فرم‌هاي ثبت تراكنش‌هاي مربوطه بوده و گزارشات اختصاصي بيشتري به صورت تعدادي و ريالي ارائه مي‌كنند.

­

­
دفاتر قانوني كل و روزنامه

هر شركت پس از تاسيس طبق قانون ملزم است نسبت به پلمپ يك عدد دفتر كل و يك عدد دفتر روزنامه از طريق دفاتر پستي اقدام كرده و سپس كليه تراكنش‌هاي مالي خود را در طول سال مالي در اين دفاتر وارد كند. دفتر روزنامه براي نوشتن جزء به جزء تراكنش‌هاي مالي رخ داده در هر روز مي‌باشد. استاندارد ثبت سند دوبل در نوشتن دفتر روزنامه رعايت مي‌شود به اين صورت كه به ازاي هر حسابي كه بدهكار مي‌گردد، يك حساب ديگر به همان ميزان بستانكار مي‌شود. ته جمع حسابهاي بدهكار شده با حسابهاي بستانكار شده بايد يكي باشد و به اصطلاح سند تراز باشد. دفتر كل به اين صورت است كه كد حسابهاي كل استفاده شده در ثبت اسناد مالي به تفكيك در صفحات مختلف آورده شده و سپس با توجه به دفتر روزنامه، عدد آن حساب و تاريخ استفاده از آن زير هم ثبت مي‌گردد. بديهي است ابتدا دفتر روزنامه نوشته شده و سپس هر 15 روز يك بار دفتر كل با توجه به آن تكميل مي‌گردد. داشتن دفتر روزنامه و كل نوشته شده و هماهنگ با هم يكي از شرايط قبول حساب و كتاب هر شركت در حوزه‌هاي مالياتي است كه از آن به عنوان "قبول دفاتر" ياد مي‌شود.

دفاتر قانوني كل و روزنامه

در نرم افزار حسابداري پيشرو، دو گزارش دفتر روزنامه و دفتر كل وجود دارد كه هر حسابدار با مراجعه به اين دو گزارش مي‌تواند به راحتي نسبت به نوشتن دفاتر خود اقدام نمايد و ديگر نگراني از بابت بروز اشتباه در نگارش دفاتر نداشته باشد.


­

ثبت سند حسابداري
­

گرفتن گزارشات مالي از گردش حسابهاي هر شركت و نوشتن دفاتر قانوني نياز به ثبت تراكنش‌هاي مالي در اسناد مالي دارد. سند حسابداري برگه‌اي است كه كليه اتفاقات مالي نظير گردش وجوه، بدهي اشخاص، فروش و گردش كالا و حقوق پرسنل در آن ثبت شده و پس از اطمينان از صحت اطلاعات و مانده‌ها، گزارش گيري و نوشتن دفاتر مالي بر طبق آن انجام مي‌گيرد. در سند حسابداري با استفاده از يك كدينگ استاندارد حسابداري،­ كدهاي حسابداري متناسب با رويداد مالي انتخاب مي‌شود و ميزان بدهكاري يا بستانكاري آن مشخص مي‌گردد. سپس كد حسابداري متناظر ديگري انتخاب شده و به اندازه همين رقم و معكوس حساب اول بدهكار يا بستانكار مي‌شود. به عنوان مثال چنانچه ما پولي را از صندوق برداشته و با آن هزينه‌اي بكنيم، هنگام ثبت سند آن، ابتدا حساب هزينه به ميزان n ريال بدهكار و سپس حساب موجودي صندوق به همان اندازه n ريال بستانكار مي‌شود. ثبت اسناد به تفكيك تاريخ انجام تراكنش‌ها صورت گرفته و در نهايت پرينت مي‌شود و كليه ضمائم مربوط به تراكنشهاي ثبت شده ضميمه اين پرينت مي‌شود. به اين كار اصطلاحا روكش كردن سند مي‌گويند.

ثبت سند حسابداري

با استفاده از نرم افزار حسابداري پيشرو، هر حسابداري به راحتي مي‌تواند سندهاي مالي خود را با زدن چند دكمه ثبت كند و از تراز بودن آن‌ها به راحتي اطلاع يابد. همچنين گزارشات متنوعي به مدير خود ارائه داده و در نهايت اختتام سال مالي و نوشتن دفاتر را نيز به راحتي انجام دهد.


­

حساب و كدينگ حسابداري
­

حساب در حسابداري ابزار ثبت اطلاعات مالي مي‌باشد. در واقع هر سند حسابداري از تعدادي حساب تشكيل شده كه با يك عدد بدهكار و يا بستانكار شده اند و گوياي يك رخداد مالي مي‌باشند. مشخص است كه قبل از ثبت اسناد مالي، مي‌بايست با انواع حساب‌ها آشنايي داشت. حساب‌ها را در 8 گروه استاندارد تقسيم بندي مي‌كنند: گروه تراز آزمايشي، زير گروه تراز آزمايشي، كل، معين، معين2، تفصيلي، تفصيلي 2 و تفصيلي شناور. با استفاده از اين تقسيم بندي به راحتي مي‌توان اسناد حسابداري را با توجه به حساب درستشان ثبت كرد. دو نوع حساب داريم: حساب موقت (شامل درآمدها و هزينه‌ها كه در پايان سال مالي صفر شده و سود و زيان را مشخص مي‌كنند) و حساب دائم (مثل دارايي‌ها و بدهي‌ها كه مانده آن‌ها به سال مالي بعد منتقل مي‌شود.) ضمنا هر حساب داراي ماهيت بدهكار، بستانكار و يا آزاد است، به اين معني كه مانده يك حساب بدهكار هرگز نميتواند بستانكار شود و بالعكس.

حسابداري و كدينگ حسابداري

امتیاز : 3 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6
+ نوشته شده در جمعه 5 تير 1394ساعت 19:01 توسط آلینداس | تعداد بازديد : 1616 |

---

مباني طراحي سايت
­
امروزه داشتن وب سايت براي شركتها ، سازمان ها و موسسات يك نياز نيست بلكه ضرورت است . در عصر ارتباطات، اينترنت و صفحات وب از جمله مهمترين ابزارهاي ارتباطي انسان در هزاره سوم به شمار مي آيند. گستردگي و سرعت دسترسي به اطلاعات يك وب سايت و توليد و نشر اطلاعات در كوتاهترين زمان از مهمترين ويژگيهاي يك وب سايت مي باشد. اين ويژگي در يك وب سايت حرفه اي كه تمامي استانداردهاي طراحي سايت و بهينه سازي وب را رعايت كرده بيشتر نمود پيدا مي كند و اين امر باعث شده تا در بين سايت ها رقابتي در جهت بهتر ديده شدن صورت بپذيرد. اين ديده شده و جذب مخاطب و يا به اصطلاح ايجاد ترافيك سايت مستلزم يك تيم طراحي سايت حرفه اي و خبره بوده تا دانش طراحي وب سايت و سئو بهينه سازي وب را بداند تا در هنگام طراحي ، سايتي حرفه اي و كاربرپسند را توليد نمايد.
­
طراحي سايت به پيشرو رايانه

­

دلايل استفاده از طراحي سايت

مديران در عصر حاضر و در دنياي اينترنت و تجارت الكترونيك براي گسترش كسب و كار خود و فروش بيشتر محصولات بدنبال ديده شدن و تبليغات هستند . تبليغات محيطي و بازاريابي رو در رو در تجارت هاي امروزي كه بر پايه اينترنت و دنياي مجازي مي باشد شيوه اي سنتي يا به نوعي منسوخ شده مي باشد. براي حل اين مساله ، وب سايت راه حلي مناسب براي مديران صاحب كسب و كار مي باشد.

­

وب سايت ها صفحات پويا و ويتريني شبانه روزي و 24 ساعته هستند كه بدون هزينه زياد جهت ساخت و نگهداري ، حجم بسيار بزرگ و غيرقابل باوري از كاربران و مشتريان را براي شما آورده و تبليغات شما را به بهترين حالت و در تمام زمان ها انجام مي دهد. وب سايت ها انواع مختلفي را دارا مي باشند كه نوعي از آنها ثابت بوده و جنبه اطلاع رساني را دارند كه به اين دسته از وب سايت ها ، سايت استاتيك گفته مي شود . نوع ديگر و مدل هوشمندتر آن وب سايت دايناميك بوده كه قابليت تغيير و واكنش به هر كاربر را دارند. اين بدين معناست كه وب سايت به ازاي هر درخواستي كه مشتري ارسال مي كند پاسخي مطابق آن را برگردانده كه همين روند باعث پويايي و ارتباط بين سايت و كاربر مي شود، نوع ديگري از وب سايت نقش كليدي در سازمان و يا شركت را داشته و پل ارتباطي بين مشتري، سازمان، پرتال خبري، اتوماسيون اداري و بازاريابي اينترنتي را دارا مي باشد، چنين وب سايتي در صورت طراحي مناسب مي تواند باعث رشد فروش، كيفيت سرويس دهي و بالا رفتن راندمان شركت گردد.

­

پويايي و انعطاف وب سايت به اندازه اي است كه مي توان از آنها حتي بعنوان ويترين مناسبي براي فروش محصولات استفاده كرد و يا به اصطلاح فروشگاه اينترنتي را راه اندازي نمود كه در آن بدون محدوديت فضا و مكان محصولات خود را دسته بندي كرده و به فروش رساند.
تيم طراحي شركت به سامان پيشرو رايانه در امر طراحي وب سايت ،سئو و بهينه سازي وب سايت و فروشگاه اينترنتي و طراحي پرتال خبري پيشرو بوده و با بهره گيري از متخصصين باتجربه و كارآزموده خود و با استفاده از آخرين و بروزترين تكنولوژي هاي طراحي وب سايت و بهينه سازي وب اين هدف را در سر مي پروراند تا در مسير پرتلاطم و پر فراز و نشيب تبليغات و تجارت الكترونيك اين ماموريت را بخوبي انجام داده و همراه مديران نوانديش و كارآفرين باشد.

­

روال طراحي سايت

گام اول : جمع آوري اطلاعات و بررسي نياز مشتري

گام اول در روال طراحي وب سايت دريافت اطلاعات و ايده مشتري مي باشد . ايده اي كه مشتري در ذهن پرورانده تا بتواند از طريق بستري به نام سايت به ان برسد. اين گام مهمترين مرحله در موفقيت مشتري در كسب و كار خود مي باشد زيرا پايه و اساس سايت از همين لطلاعات ساخته خواهد شد.

گام دوم : ارايه مشاوره و پيشنهاد فني رايگان به پيشرو

گام دوم مشاوره رايگان متخصصيت وب و طراحي سايت شركت به پيشرو مي باشد. متخصصين ما با آناليز اطلاعات دريافتي مشتري و در نظر گرفتن مخاطبين آن نقشه سايت را كشيده و ارايه مي دهد . اين گام مستلزم تجربه تيم آناليز بوده كه تيم تحليل گر و آناليز پيشرو در اين امر پيشرو و پيشتاز مي باشد.

گام سوم : طراحي پوسته و رابط گرافيكي سايت

گام سوم و گامي كه مي تواند ترافيك سايت را تامين و تضمين كند رابط گرافيكي يا همان ظاهر سايت مي باشد. اين فرآيند با در نظرگرفتن موضوعات مرتبط با روانشناسي رنگها ، روانشناسي جنسيت ها ، توازن اجزاي سايت و بهينه سازي وب سايت به مشتري ارائه مي گردد.

گام چهارم : پياده سازي و توسعه

Document مشتري كه حاصل جمع بندي سه گام قبل مي باشد تحويل تيم فني و برنامه نويسي داده مي شود. اين تيم با زمانبندي اعلام شده پروژه را آماده و تحويل واحد تست مي دهند.

گام پنجم : تست و تحويل

سايت طراحي شده از تيم فني به تيم تست رفته و بعد از تست آن تحويل مشتري داده شده و راه اندازي مي شود.

گام ششم : نگهداري و بهينه سازي

بعد از راه اندازي سايت نوبت به معرفي آن به كاربران و مخاطبان مي باشد . فرآيند معرفي كه شامل يك سري از تكنيك هاي سئو از قبيل : ثبت نام در موتورهاي جستجوگر ، بهينه سازي وب سايت ، مديريت كلمات كليدي ، مديريت عناوين سايت و موارد ديگر مي باشد در اين گام صورت مي پذيرد.


­

­
نكاتي كليدي و مهم پيرامون سئو
­

سئو بهينه سازي سايت

در اين مقاله سعي شده نكاتي كليدي و مهم پيرامون سئو ذكر گرديده و توضيح كوتاهي پيرامون چگونگي انجام هر روش داده شود:

1- بهينه سازي ساختار سايت: موتورهاي جستجو براي مواردي مانند سرعت لود بالاي سايت، به روز بودن مطالب، كپي نبودن مطالب و توزيع مناسب كلمات كليدي مدنظر در مطالب سايت اهميت زيادي قائل مي‌باشند. استفاده بيش از حد از كدهاي جاوا اسكريپت يا عكس‌ها و فايلهاي گرافيكي سنگين در سايت و يا نداشتن كلمه كليدي مناسب در تگ "keyword" از جمله نكات منفي سايت نزد موتور جستجوگر مي‌باشند.


2- افزايش بازديد روزانه از سايت: هر قدر بازديد از سايت بيشتر باشد ارزش آن نزد موتور جستجو بالاتر مي‌رود. علاوه بر تعداد بازديدكننده، زماني كه هر بازديد كننده در سايت مي‌گذراند و نيز تعداد بازديدكننده يكتايي كه در روز مجدد به سايت سر ميزنند نيز از اهميت بالايي برخوردار مي‌باشد.


3- لينك سازي: يكي از مهمترين عوامل بالا بودن رتبه يك سايت در موتور جستجو با يك كلمه كليدي، تعداد لينكي است كه از سايتهاي مختلف با استفاده از آن كلمه كليدي به سايت مورد نظر ايجاد شده است. بهتر است كلمه كليدي مورد نظر ما داخل يك متن مرتبط قرار داشته باشد و به صفحه‌اي از سايت كه پيرامون آن كلمه مطالبي وجود دارد لينك شود.


4- افزايش ورودي گوگل: هر چه جستجوگران يك كلمه كليدي بيشتر روي سايت مورد نظر ما كليك كرده و وارد آن شوند، ارزش آن سايت از نظر موتور جستجوگر بالاتر مي‌رود. از نظر موتور جستجوگر كاربران اينترنتي در هنگام جستجو روي ركوردي كليك ميكنند كه به موضوع مدنظرشان نزديك‌تر باشد. بنابراين در دفعات بعدي جستجو آن سايت را بالاتر از سايت‌هاي ديگر نشان خواهد داد.

 

پخش مویرگی و ارتباط با مشتریان

دو روش عمده پخش مويرگي به صورت زير مي باشد: روش ثبت سفارش (فروش سرد) اين روش مناسب شركتهايي است كه پيش از ارسال كالا توافقات لازم را با خريدار انجام داده و مقدار كالاي فروخته شده و رقم آن را مشخص و ثبت سفارش مي نمايند. به عنوان نمونه مي توان شركت هاي پخش لوازم آرايشي و بهداشتي را نام برد. اين روش از ثبت سفارش مشتري در سيستم يا ثبت سفارش آنلاين آغاز مي گردد و در نهايت با تسويه فاكتور مشتري و گزارشات مربوط به اين روش به پايان ميرسد. پورسانت ويزيتور مربوطه با توجه به تعداد فاكتورهاي فروش سفارشات ثبت شده توسط آن ويزيتور يا نوع كالاهاي فروخته شده توسط او محاسبه و پرداخت مي گردد. روش مبتني بر بازاريابي لحظه اي محصولات توسط رانندگان (فروش گرم يا Hot sale) : اين روش مناسب شركتهايي است كه در زمان تحويل كالا مقدار قطعي فروش را مشخص مي نمايند. به عنوان نمونه مي توان شركت هاي نرم افزار پخش مواد غذايي را نام برد. در اين سيستم به هر يك از عوامل پخش در هر مسير، مقداري از كالا كه به صورت تقريبي برآورد شده است داده ميشود، سپس مسير پخش هريك از عوامل مشخص شده و عامل فروش، در همان محل فروش توافق لازم را صورت داده و كالاي مورد نياز خريدار را تحويل ميدهد. جهت تحويل كالا و ارايه فاكتور روشهاي گوناگوني وجوود دارد كه در سيستم پيشرو براي همه اين روشها راهكار پيش‌بيني شده است. محاسبه پورسانت هر ويزيتور با توجه به فاكتورهاي فروش آورده شده توسط آن ويزيتور تعيين و پرداخت مي‌گردد. از مزاياي عمده نرم افزار پخش مويرگي پيشرو ميتوان به موارد زير اشاره نمود: كاهش خطاي انساني در انجام محاسبات و تحويل كالاها تسريع فرآيند صدور فاكتور و محاسبات فروش توانايي اعمال سقف مبلغ براي فاكتور هاي فروش اعمال قوانين براي نحوه تسويه حساب با مشتري (با توجه به اطلاعات گذشته مشتري و قوانين اعمالي از سوي شركت براي ميزان نقد، مبلغ چك، تاريخ چك، مانده حساب و (… صدور انواع گزارشات از سيستم مركزي جهت انجام امور تسويه حساب عاملين فروش پس از پايان روز كاري توانايي گرفتن گزارشات عملكرد ويزيتور (تعدادي- ريالي، زماني و گزارشات تركيبي عملكرد مربوط به ويزيتور) امكان گرفتن گزارشات مقايسه اي و گزارشات متنوع نموداري از عملكرد فروش قابليت دسته بندي مشتريان به گروههاي مختلف توسط خود سيستم

نرم افزار CRM پيشرو

امتیاز : 3 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6
+ نوشته شده در جمعه 5 تير 1394ساعت 19:01 توسط آلینداس | تعداد بازديد : 1747 |


صفحه قبل 1 صفحه بعد